Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Ungari ja Venemaa.
Kellel pole EL-is kohta. Üks peamisi sündmusi eile alanud EL-i tippkohtumisel on nõue , et Ungari tunnistaks kehtetuks oma LGBT-vastased seadused; nagu ütles Hollandi peaminister Rutte: „Siin ei saa olla mingit kompromissi. Minu eesmärk on Ungari põlvili suruda." Rutte kordas tippkohtumisel: kas Orbán tühistab need seadused või pole Ungaril EL-is kohta. Ungarlased püüdsid vastulööki anda: „See on järjekordne poliitiline väljapressimine. Ungari ei taha EL-ist lahkuda. Vastupidi, tahame päästa EL-i silmakirjatsejate eest ”(välisminister). Rutte vastas: kui EL ei tee midagi, oleme lihtsalt majandusliit, meil pole ühiseid väärtusi.
Juhid vaenutsevad. Brüsseli ajaleht Politico tsiteerib repliike konverentsiruumist. Portugali peaminister ungarlasele: „EL ei ole impeerium nagu NSV Liit. Ühisturule sisenemiseks ei pea olema osa EL-ist – võtta kasvõi Norra. Astusite klubisse vabatahtlikult, meil on hea meel, et olete meiega. Kuid peate mängima reeglite järgi." Luksemburgi peaminister (abielus mehega): “See mõjutab mind isiklikult. Ma ei hakkanud homoks. Ma olen lihtsalt selline nagu ma olen, see pole minu valik... Ma austan teid, kuid seda joont ei saa ületada. See puudutab õigusi, õigust erineda." Rootsi peaminister: "Rootsi maksumaksjad pole huvitatud vahendite suunamisest neile, kes meie väärtusi ei austa." Euroopa Taaskasutusfondist Ungarile raha andmata jätmine on kõva võimalus, ja Euroopa Komisjonil on nüüd selline vahend olemas.
Mäss Euroopa Ülemkogus. Angela Merkel ja Emmanuel Macron üritasid tippkohtumisel suruda läbi idee kohtuda Euroopa kõrgemal tasemel Vene Föderatsiooni presidendiga, kuid enamus EL-i riikide liidreid purustasid selle idee juba eos. See juhtus kella kahe paiku reede hommikul (täna), kusjuures eelmisel õhtul tühistas Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel oma ühise pressikonverentsi Ursula von der Leyeniga. Euroopa Ülemkogu otsustas, et enne diplomaatia loomist Moskvaga tuleb oodata temalt samme nagu vastutuse võtmist Minski kokkulepete ja Donetski oblastis alla tulistatud Boeingu eest. Merkel soovib midagi teistsugust: "Minu arvates meie, EL, peaksime otsima otsest kontakti Venemaa ja Venemaa presidendiga," kuid tema ja Macron on kaotust juba tunnistanud.
Foto: European Parliament / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)