Mida peaksime tegema suure riigivõlaga?

04/04/2023

Kas Saksamaa jääb oma riigivõlavaidluses Brüsseliga kindlaks?

Saksamaa ja riigivõlg. Saksamaa ei ole rahul Brüsseli plaanidega leevendada EL-i riikide riigivõla nõudeid. Kõik saavad aru, et vanu rangeid nõudeid tuleb muuta, kuid Euroopa Komisjon soovib ülemäärase riigivõla tagasimaksmisele läheneda individuaalselt, töötades iga riigiga välja oma pikaajalise plaani ning Saksamaa nõuab: kriteeriumid peavad olema universaalsed. Kompromissina pakub Brüssel selliste kriteeriumide jaoks välja kolm võimalust: (1) kui riigid ületavad aastase puudujäägi 3% künnise, kohustuvad nad selle ülejäägi kustutama vähemalt 0,5% aastas; (2) riigid peavad suurema osa ülemäärasest võlast tagasi maksma esimese nelja aasta jooksul (et üks valitsus ei lükka probleemi üle teisele); (3) riigid, mille võlg on üle 60% SKT-st, peavad seda nelja aastaga vähendama. Kas Saksamaa nõustub või nõuab rohkemat, on endiselt ebaselge.

Rumeenia ja Schengen. Saksamaa kantsler Olaf Scholz kutsus EL riike üles võtma Rumeenia Schengeni alasse vastu juba sellel aastal.

NATO ja Soome. NATO välisministrid kogunevad täna Brüsselisse kahepäevasele kohtumisele, et arutada Venemaa sissetungi arengut Ukrainasse. Muuhulgas saab NATO-sse veel üks riik - Soome liitub sellega ametlikult. Rootsi on endiselt türklaste poolt blokeeritud, võib-olla midagi muutub mais, kui Türgis toimuvad valimised. Seotud teema on Venemaa ja Hiina suhted. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen valmistub just Pekingisse sõitma.

Foto: Images Money / Flickr (CC BY 2.0)