Kui Prantsusmaa pole Saksamaaga rahul

21/03/2023

Kuidas lõpeb vaidlus kahe EL-i mootori vahel? Kas me saame TI-sid rassismist võõrutada?

Teravnemine. Neljapäeval ja reedel kogunevad Euroopa Liidu liidrid Euroopa Ülemkogule, mille päevakorras on kaks põhiküsimust: kuidas tõsta EL-i majanduslikku konkurentsivõimet ja relvastada Ukraina kaitset. Brüsseli ajaleht Politico kirjutab aga, et lõhe Prantsusmaa ja Saksamaa vahel teravnes ootamatult. Prantsusmaa on vihane, sest Saksamaa pani väga hilises staadiumis veto seadusele, mis keelab CO2-heitega autode tootmise alates 2035. aastast (sakslased kaitsevad oma autotööstust), ja EL ei kiirusta tuumaenergia lisamisega rohelise tööstuse paketti (sel ajal tuleb Prantsusmaal peaaegu 70% elektrist tuumaenergiast). Raske öelda, kas siin on võimalik kompromiss: “rahumeelne aatom” pole Saksa roheliste seisukohalt roheline tööstus, aga nemad moodustavad osa praegusest koalitsioonist.

Venemaa ümber. Bloombergi andmetel Ungari blokeeris EL-i riikide ühisavalduse Rahvusvahelise Kriminaalkohtu poolt väljastatud Venemaa presidendi vahistamismääruse toetamiseks. Selle tulemusena allkirjastas avalduse üks inimene – EL-i tippdiplomaat. Samal ajal kutsuvad mitmed riigid, sealhulgas Eesti, Brüsselit üles kehtestama sanktsioone venemeelsetele oligarhidele, kes destabiliseerivad olukorda Moldovas.

Tehisrassism. Euroopa Komisjoni volinik Věra Jourová kardab, et tehisintellekt võib inimeste eeskujust õppides neilt rassismi ja muid eelarvamusi kergesti üle võtta (sest masinad ei mõtle ja neil puudub moraal). Jourová soovib, et "algoritmid peegeldaksid EL-i ühiskonna mitmekesisust".

Foto: Global Panorama / Flickr (CC BY-SA 2.0)