Kuidas saaksime elektriturgu ümber korraldada?

28/02/2023

Kas EL reformeerib elektriturgu? Mis toimub Ukraina põgenikega?

Elekter. EL-i energiaministrid arutavad täna Stockholmis elektrituru reformi ulatust. Üks grupp riike eesotsas Hispaania ja Prantsusmaaga soovib otsustavaid reforme, et elektri hind ei sõltuks nii jäigalt fossiilsete energiakandjate hindadest (need riigid toodavad elektrit peamiselt tuulest, päikesest ja aatomist, sõltuvus süsivesinikest kahjustab neid ), teine – eesotsas Saksamaa ja Hollandiga – usub, et sellistel reformidel on turule halb mõju (need riigid toodavad elektrit süsivesinikest). Prantsusmaa ja Hispaania soovivad viia reform läbi enne aasta lõppu, Saksamaa soovitab oodata vähemalt 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimisteni ja pakub välja "kahe sammu strateegia": teha mõned väikesed asjad praegu, ülejäänud hiljem.

Ukraina põgenikud. Kümnes EL-i riigis (sealhulgas Eestis) 14 500 Ukraina põgeniku seas läbi viidud küsitluse kohaselt on pooled põgenikest depressioonis, kaks kolmandikku on töötud ja 79% on rahalistes raskustes. Kolmandik põgenikest tunnetab end Euroopa kogukonna osana – ja sama palju soovib võimalikult kiiresti koju naasta.

Brexit. EL jõudis eile lõpuks Ühendkuningriigiga kokkuleppele Põhja-Iirimaa kaudu toimuvas kaubavahetuses. Seitse aastat kestnud saaga lõppes "Windsori lepinguga", mis sobib Brüsselile, Londonile, Belfastile ja Dublinile.

Foto: United Nations Development Programme in Europe and CIS / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)