Milline saab olema Euroopa tööstuse subsideerimise programm? Mida Hiina Euroopale pakub?
Kõned ja kohtumised. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen esineb täna hommikul Davosis toimuval Maailma Majandusfoorumil. Eeldatakse, et ta heidab valgust Brüsseli plaanile aidata Euroopa tööstusel toime tulla kõrgete energiahindade ja väliste ohtudega USA ja Hiina näol, kes oma riigitooetustega meelitavad enda poole üle meie investeeringuid ja tööstust. Samal ajal arutavad sama teemat EL-i rahandusministrid Brüsselis ning Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis kohtumisel USA kaubandusesindaja Katherine Taiga.
Kuidas me saame toetusi ümber korraldada? Euroopa Komisjoni ühisturuvolinik Thierry Breton ütles Brüsseli ajalehele Politico antud intervjuus, et Euroopa Komisjon kavatseb kiirendada seaduse vastuvõtmist, mis analoogselt USA-ga võimaldab subsideerida rohelisi tehnoloogiaid Euroopa mandril. Seejuures juurdepääs toetustele peaks olema kõigil EL-i riikidel, mitte ainult hiiglastel, sest vastasel juhul tekib regionaalarengu nõrgenemise oht, nagu kirjutasid eelmisel kuul oma ühisavalduses Holland, Poola, Rootsi, Soome, Taani ja Iirimaa.
Hiina: taaskäivitamine? Hiina SKT kasvas eelmisel aastal vaid 3%, mis on Hiina majanduse aeglasem kasv alates 1970. aastate keskpaigast. Ühtlasi on Hiina rahvaarv esimest korda pärast 1961. aastat vähenenud. Riigi positsioon on veidi halvenemas ning Hiina välisminister Wang Yi kavatseb veebruaris külastada Saksamaad ja Belgiat – nähtavasti selleks, et suhteid EL-iga taaskäivitada. Seejuures keeldub Hiina Venemaa-vastaste sanktsioonidega ühinemast.
Foto: European Parliament / Flickr (CC BY 2.0)