Saksamaa ja Prantsusmaa lahingumasinad

06/01/2023

Mida oodata uuelt EL-i eesistujariigilt? Kuidas muudavad Euroopa Liidu suurimate riikide sõjalised tarned olukorda Ukrainas?

Rootsi eesistumine. Järgmised kuus kuud on EL-i eesistujariik Rootsi. Teatavat muret teeb see, et Rootsis on nüüd võimul parempoolne valitsus, mis teeb tihedat koostööd natsionalistlike Rootsi Demokraatidega. Juulis võtab teatepulga üle Hispaania.

Ajalooline otsus. Neljapäeval teatasid nii Prantsusmaa kui Saksamaa, et tarnivad koos USA-ga Ukrainale moodsaid soomusmasinaid. Jutt käib prantslaste raskesoomukitest AMX-10RC (see on samuti klassifitseeritud "ratastega tankiks"; Prantsusmaa pole veel öelnud, mitu sõidukit ta saadab) ja Saksa jalaväe lahingumasinatest Marder (Saksamaa tarnib 40 sellist lahingumasinad), pluss 50 unifitseeritud  USA roomikplatvormi Bradley. Mil määral see kõik ukrainlasi aitab, on küsimus, mida arutlevad aktiivselt kõikide osapoolte sõjalised eksperdid.

Iiri alkohol. Iirimaa soovib oma alkoholitoodetele kasutusele võtta uued märgised, mis rõhutavad seost alkoholitarbimise ja vähi vahel ning sisaldavad teavet alkoholi koostise kohta. Kuna EL-i turg on ühine, peavad selle otsuse heaks kiitma Euroopa Komisjoni siseturu- ja tervishoiudirektoraadid. Üheksa EL-i riiki, nende seas juhtivad alkoholitootjad Prantsusmaa, Hispaania ja Itaalia protestisid: nende vaatenurgast rikuvad iirlased ühisturu reegleid.

Foto: NATO / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)