Kas Venemaa naftale tuleb hinnalagi?

05/10/2022

Kas Euroopa Komisjon veenab riike, kes saavad Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu kannatada?

Uus sanktsioonide pakett. Brüsselis ilmuva ajalehe Politico andmetel on EL-i saadikud uute sanktsioonide osas peaaegu kokku leppinud – ja selleteemaline esialgne dokument peaks olema allkirjastatud täna hommikul. Kreeka, Küpros ja Malta nõustusid Venemaa nafta hinna ülemmääraga ning vastuseks lubas Euroopa Komisjon, et kui nende riikide äri saab "oluliselt kannatada" ja nende lipu all sõitvad naftatankerid liiguvad teise jurisdiktsiooni alla, võtta meetmeid kahju kõrvaldamiseks. Sanktsioonide paketis on ka embargo elutähtsate lennukiosade müügile Venemaale, samuti embargo teatud tüüpi terase ekspordile Venemaalt. Lõplikult peavad EL-i liidrid sanktsioonid välja kuulutama neljapäeval ja reedel toimuval tippkohtumisel.

Berlusconi probleem. Euroopa Parlamendi suurima EPP fraktsiooni juht Manfred Weber on tugeva surve all: tema fraktsiooni kuuluvad sakslased nõuavad itaallase, partei Forza Italia juhi Silvio Berlusconi väljaviskamist, kui see partei astub (mida ta kavatseb teha) parempoolsesse koalitsiooni Giorgia Meloni parteiga.

Saksamaa probleem. 200 miljardi euro suurune toetus, millega Saksamaa võimud soovivad kompenseerida oma inimeste, sealhulgas ettevõtete gaasikulusid, pakub huvi Euroopa Komisjoni volinikule Margrethe Vestagerile, kes vastutab just nimelt kõlvatu konkurentsi vastu võitlemise eest. EL lõdvendas pandeemia ajal riigiabi regulatsiooni "ajutiselt" ja Vestager peab sel kuul otsustama, kas pikendada muutunud reegleid või mitte.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)