Päästa Euroopa majandus

05/09/2022

Kas Euroopa Komisjon suudab meeletu hinnatõusu peatada?

Kas on valmis sekkuma? Nädalavahetusel töötasid energiaeksperdid, Euroopa Komisjoni ametnikud ja EL-i esindajad Brüsselis, et kooskõlastada plaani erakorraliseks sekkumiseks energiaturul – ja seeläbi Euroopa majanduse päästmiseks. Gaasi- ja elektrihinnad on aastaga kuuekordseks tõusnud, üha vähem inimesi jaksab arveid maksta, üha rohkem tehaseid sulgeb tootmise ning EL-i juhid on mures, et edasine hinnatõus võib kaasa tuua sotsiaalseid rahutusi.

Mida teha? Vaatluse all olevate meetmete hulgas on energiaettevõtete ülekasumi maks, elektri säästmine ja gaasi maksimumhinna kehtestamine – vähemalt sellisele müüjale nagu Venemaa. Küsimus on selles, mida me teeme, kui Putin ei müü gaasi turuhinnast madalama hinnaga; raha on aga vaja ka Venemaal, kes peab sanktsioonide all väga kallist sõda. Mitmed EL-i riigid soovivad CO2 heitkogustele lisakvoote, kuid Brüssel on selle vastu.

Nagu maks, aga pole maks. Nagu tavaliselt, on kõik üksikasjades. Selline plaan vajab kindlasti Saksamaa nõusolekut, kus võimul on koalitsioon - ja rahandusministeerium on Vaba Demokraatliku Partei käes, kes lubas, et uusi makse ei tule. Sellegipoolest on tuuma-, taastuv- ja söeenergiast saadavatele lisakasumitele täiendava maksu kehtestamise plaan esialgselt kokku lepitud – lihtsalt Euroopa Komisjon nimetab seda meedet mitte maksuks, vaid... "hinnalaeks".

Foto: United Nations Development Programme in Europe and CIS / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)