„Euroopa Parlament lihtsurelikele“ 13. Ukraina? Gruusia? Türgi? Montenegro?

11/04/2024

Rubriigi "Euroopa parlament lihtsurelikele" uus video. Kas ja kuidas laieneda edasi?

Jana Toom: "Euroopa Liit algas aastal 1951 kuuest liikmesriigist. Täna meil on 27, varsti on 36. Me jõuliselt laieneme. Hiljuti tellis minu büroo küsitluse, kuidas suhtuvad laienemisse Eesti inimesed. Tuli välja, et päris positiivselt.

Ainult et eestlased näeksid esimeste EL-i liikmetena Gruusiat ja Ukrainat, mitte-eestlased aga Türgit ja Montenegrot. Eestlaste jaoks on Türgi 3. positsioonil. Kuid siin pean ütlema, et lootust väga ei ole. Läbirääkimised Türgiga alustati aastal 1987, praegu on nad juba 8 aastat külmutatud, ja pole ühtegi märku, et keegi kavatseks nendega ka jätkata.

Aga ka Gruusiat, Ukrainat ja Montenegrot me lähitulevikus Euroopa Liidus ikkagi ei näe. Selleks, et siia tulla, on vaja täita ranged kriteeriumid. See võtab aega. Ilmselt selle tõttu tuli Euroopa Komisjoni president Ursula von de Leyen välja hiilgava ideega alustada kandidaatriikide järk-järgulise integreerumusega Euroopa Liitu. Ei ole hea mõte. Esiteks on see vastuolus EL-i aluslepingutega, teiseks oleks ikka aus, et kõik riigid täidaksid kriteeriume täpselt nii, kui seda tegi omal ajal ka Eesti."

Vaadake "Euroopa Parlament lihtsurelikele" kas siinYouTube'is või Facebook'is.