“Brüsseli päevik Yana Toomiga”: juurdepääs energiavarudele kui inimõigus

08/05/2019

Eetris on „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom energeetilisest vaesusest.

Mängigem kurba “Mis? Kus? Millal?”. Niisiis: selle all kannatab ELis iga neljas  – 125 miljonit inimest. Põhjustel, mis on seotud sellega, sureb igal aastal sada tuhat eurooplast. See puudutab otseselt kümneid, kui mitte sadu tuhandeid Eesti elanikke. Mis see on?

„Õige vastus – energeetiline vaesus”, ütleb Yana Toom. „Kui lühidalt öelda, siis see on olukord, kus inimesed ei pääse elektrile, gaasile, veele, küttele või, vastupidi, eluruumi jahutusele ligi. Mäletate, kui meil paigaldati veearvestid, siis paljud inimesed kartsid taaskord duši all käia? Külm korter talveperioodil, niisked hallitanud seinad, elu gaasi ja elektrita on ELi arvates lubamatud. Energeetiline vaesus on hirmus sellepoolest, et kahjustab tervist: respiratoorsed, südame-veresoonkonna, hingelised vaevused... Muide, niisketes majades elab 80 miljonit eurooplast. Mõelge selle numbri üle!”

Juurdepääsu energiavarudele peetakse Brüsselis üheks  inimõigustest ning järgmine Euroopa Parlamendi koosseis selgelt hakkab selle teemaga tegelema. Muu hulgas arutatakse Euroopa talveperioodil soojuse väljalülitamise moratooriumi.  Eestis on selline õiguslik norm olemas, kuid see ei puuduta tarbijaid, kellel on soojus võlgade pärast juba välja lülitatud. „Kas mäletate olukorda Kohtla-Järvel? Kohalik soojuse tarnija lülitas välja maju, kus maksid mitte kõik elanikud, enne kütteperioodi algust – ja seeläbi seadusest kõrvale hiilis.  EL võib seda muuta. See ongi ju üks tema ülesannetest - teha nii, et Euroopas oleks vähem vaesust. Sealhulgas  – energeetilist,” ütleb eurosaadik.