„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: sekeldused rändeleppega

22/11/2018

Videoprojektiga „Brüsseli päevik Yana Toomiga“ saab nüüd tutvuda ka eestikeelsete tiitrite abil. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom ÜRO globaalsest ränderaamistikust, millest läks lahti Eesti sisepoliitiline kisa ja kära.

“Selle dokumendiga tahetakse meid lihtlabaselt hirmutada: kui me selle heaks kiidame, pidavat meile siis voogama illegaalsete migrantide hordid, ja mingit pääsu neist pole. On arusaadav, et on olemas poliitikud, kelle peamine kreedo on kuritahtliku jama külvamine: hirmul on suured  silmad ning käsi tõuseb vägisi, et hääletada nende poolt, kes  väidetavalt päästavad meid järjekordsest vandenõust. Kuid migratsioonileppega on kõik lihtne: igaüks võib seda veebis kõikides ÜRO ametlikes keeltes lugeda. Ja isiklikult veenduda, et jama ongi jama,” ütleb Yana Toom.

Lepe tugineb „riikide suveräänsele õigusele  määrata kindlaks oma rahvuslikku migratsioonipoliitikat ja reguleerida rännet oma jurisdiktsiooni piires”. Teisisõnu, riigid otsustavad ise, milline migratsioon on legaalne ja milline mitte. Ja muidugi ei keela see dokument üldsegi illegaalsete migrantide väljasaatmist. Peamine on aga see, et ÜRO rändelepe kedagi millekski ei kohusta. See on, nagu ütlevad juristid, non-binding – ei too endaga kaasa õiguslikke tagajärgi. Sisuliselt on see suur kavatsuste deklaratsioon.

Eurosaadik jätkab: „Mida lepe endaga kaasa ei too - pagulasmassi meie piiride juures. Paljudel on sel teemal paranoia, kuid pagulasvoog Euroopasse on oluliselt vähenenud mitte leppe puudumise tõttu, vaid tänu rahale, mida EL maksab Erdoganile selle eest, et Türgi hoiab piiri lukus. Aga kui türklased kord ümber mõtlevad? Suunata rahvavood meile lähemale pole teab mis trikk. Ja kelle juurde me siis abipalvega jookseme? Kas Helme perekese juurde? Aga neil, kes detsembris ÜRO lepet heaks kiidavad, vähemalt on millele ja kellele apelleerida.”

Rändelepe ei sadanud taevast alla: kõik EL liikmed on aktiivselt osalenud selle loomisel ja arutamisel. See kõik toimus hiljaaegu, märtsikuus. “Mis segas leppevastaseid kaheksa kuud tagasi oma arvamust avaldamast? Miks nad hüppasid välja nüüd nagu kuradid tubakatoosist? Vastus on ilmne: asi pole leppes. Asi on eelseisvates Riigikogu valimistes. Juba varsti – tuleva aasta märtsis. Kevad tuleb, andke teed!” – lõpetab Yana Toom.