„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: millega saab Andrus Ansip kiidelda

08/11/2018

Videoprojektiga „Brüsseli päevik Yana Toomiga“ saab nüüd tutvuda ka eestikeelsete tiitrite abil. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom endise Eesti peaministri ja praeguse Euroopa Komisjoni voliniku Andrus Ansipi esinemisest.

Esinedes eelmisel nädalal Rimi majanduskonverentsil, kritiseeris Ansip praegust valitsust, võrreldes seda oma kunagise valitsuskabinetiga: „Keegi peaks peeglisse vaatama ja ütlema, et mina tegin, mul on häbi, ja minema ära mitte ainult valitsusest, vaid tervest sellest riigist!”

„See on loomulikult žanri klassika: küüditamiseni me, selge see, ei jõua, kuid sellist mõttelaadi ja isegi kõnepruuki, et Eesti oleks puhtam ja parem, kui keegi siit maalt ära koliks, peetakse meil normaalseks. Reformierakonna edu pronksiööde ajal tugines just nimelt lahkulöömise poliitikale: juba siis üleskutsed stiilis  "kohver, rongijaam, Venemaa" ei üllatanud kedagi,” kommenteerib Yana Toom.

Euroopa Komisjoni voliniku sõnul ei ole Jüri Ratase valitsus valmis potentsiaalseks majanduskriisiks. “Ansipiga oli hoopis teine lugu: ta valmistus kriisiks ette, pani raha soki sisse, kogus varusid... Kas need varud aitasid Eesti inimesi? Kui vaatame töötuse statistikat, siis selgub, et ei aidanud: 2009. aastal kasvas töötus järsult 5,5%-lt 13,7%-ni ning 2010. aastal rekordiliselt peaaegu 17%-ni ning seejärel hakkas langema - aga nii aeglaselt, et jõudis kriisieelsele tasemele alles eelmisel aastal. Ei saa midagi öelda, suurepärane valmisolek kriisiks Ansipi poolt,” jätkab eurosaadik.

Yana Toom meenutab, et Saksamaal muudeti kriisi ajal seadust nii, et ettevõtetel oleks kasulik töökohti alles hoida, mille tulemusena jõudis tööpuudus kiiresti varasemale tasemele tagasi. Ansipi valitsuska muutis seadust – selliselt, et tööandjatel oleks lihtsam töötajaid lahti lasta. “Ja töötajaid lastigi lahti – kõikide sellega kaasnevate tagajärgedega. Aga nüüd siis kiideldakse oma saavutustega.”

Vastavalt Euroopa volinike käitumiskoodeksile on Ansip kohustatud teavitama Euroopa Komisjoni presidenti Jean-Claude Junckeri oma osalemisest Reformierakonna valimiskampaanias ja peatama märtsini oma volitused. „Kuid ta muidugi seda ei tee: Ansip pole mitte ainult aus ja objektiivne, vaid ka väga põhimõttekindel inimene,” ironiseerib Toom.