„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: hing lendas paradiisi

25/10/2018

Videoprojektiga „Brüsseli päevik Yana Toomiga“ saab nüüd tutvuda ka eestikeelsete tiitrite abil. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom USA kavatsusest lahkuda keskmise ja lühikese lennukaugusega raketide piiramise leppest.

See leping pidas vastu veidi üle kolmekümne aasta - Gorbatšov ja Reagan allkirjastasid selle 1987.aastal, mil tundus, et külm sõda on lõpule viidud. Pooled likvideerisid tookord maismaarakette tegevusraadiusega viissada kuni viis ja pool tuhat kilomeetrit.

„Ja nüüd siis – finita la commedia. Tundub, et meid heidetakse minevikku isegi mitte kolmekümne, vaid viiekümne aasta tagusesse aega, seitsmekümnendate algusesse, kui USA kaitseminister Schlesinger tuli välja hävitava või pimestava löögi kontseptsiooniga: vaenlase juhtkond hävitatakse täppisraketiga enne, kui ta jõuab anda käsku vastulöögiks,” ütleb eurosaadik.

Nagu kiuste paar päeva enne USA presidendi avaldust ütles Sochi foorumil esinenud Venemaa president, et Moskva kasutab tuumarelvi ainult vastumeetmena. Kuid see ei too kaasa midagi head - välja arvatud postuumsed perspektiivid: “Meie kui agressiooni ohvrid, meie kui märtrid läheme taevasse, aga need teised lihtsalt kärvavad. Sest nad isegi kahetseda ei jõua.“ Seoses sellega juba sündis anekdoot: „Pärast Putini avaldust hakati paradiisis kiiresti NATOga liitumist arutama.”

„Küsimus on selles, kellega peaksid liituma Eesti ja teised  NATO liikmed pärast seda, kui tänu Ameerikale - suurimale ja mõjukaimale alliansi liikmele, on järsult kasvanud tuumasõja oht. Pärast seda mingisuguseid alliansse ega  lepinguid me ei vaja veel kaua. On arusaadav ka kohmakas, peaaegu kellegi poolt rikkumata Euroopa vaikimine: mida sa siin ütled? Kõik ELi riigid on tuumarünnakute kättesaadavuse piires. Suurbritannia ja Prantsusmaa on tuumariigid. Saksamaa, Belgia, Itaalia, Hollandi territooriumil paiknevad Ameerika tuumarelvad. USA ja Venemaa vahelise konflikti korral rünnakud ELi territooriumilt ning järelikult ka löögid ELi territooriumi pihta on vältimatud,” jätkab Yana Toom.

Kui Euroopa oleks tõesti ühtne, kui mõned riigid ei tormaks ülepeakaela ette loosungiga „Ameerikal on alati õigus“ - võib-olla oleks maailm veidi teistsugune, lisab eurosaadik.