"Yana Toomi Brüsseli päevik": Euroopa Liit koroonaviiruse vastu

13/03/2020

"Yana Toomi Brüsseli päevik": tähelepanu all on Euroopa Liidu vastus koroonaviiruse pandeemiale.

Epideemia on peaaegu nagu sõda: see muudab kõike. Esmaspäeval täitusid uuel Eurokomisjonil esimesed sada päeva ja põhimõtteliselt oleks pidanud aru andma selle kohta, mis on tehtud ja mis mitte – ja miks. Näiteks Ursula von der Leyen lubas saja päeva jooksul seaduseprojekti, mis tagab Euroopa Liidu töötajatele õiglase miinimumpalga. Aga meil pole selleks mahti. Meil on ilma koroonaviirusetagi tööd üle pea. Erdoğan ähvardab Euroopa Liitu valla päästa miljoneid põgenikke, naftahind langes. Üks haakub teisega ja homne päev muutub ettearvamatuks.

Ma ei tahaks kedagi hirmutada, kuid Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on koroonaviirusest tingitud suremus 3,4%. Tavalisel hooajalisel gripil on see 0,1%. Koroonaviirus on 34 korda surmavam. Jah, arvud võivad olla ebatäpsed, kuid nimetada neid fake news, nagu seda teeb Trump, pole alust.

Seejuures, nii õudne kui see ka pole, on demokraatlikus Itaalias suremus koroonaviirusesse kõrgem kui totalitaarses Hiinas. On mõistetav, et totalitarism tuleb kriisidega tõhusamalt toime. Kuid oleks vaja, et ka meil toimiks kõik epideemia korral niisama täpselt. Vastasel korral hakkab meid ähvardama veel teine viirus – nimelt kaos ja segadus. Euroopa Liidu korralik tsentraliseeritus ei teeks sellises olukorras paha.

Üks näide: Euroopa Liidu tervishoiuministrid läksid meditsiiniliste maskide pärast tülli. Saksamaa keelas maskide ja kaitsevahendite ekspordi riigist välja, Prantsusmaa võttis nende tootmise kontrolli alla. Belgia, Holland, Leedu, Eesti, Austria küsivad: kuidas nii? Solidaarsus solidaarsuseks, aga oma särk on ihule lähemal? Sakslased kaitsevad ennast: kui Euroopa Liidu partnerid paluvad Saksamaalt maske, siis nad tõenäoliselt ei keeldu, aga keeld on vajalik, et hindamatud varud ei satuks spekulantide kätte. No ja loomulikult on Prantsusmaal ja Saksamaal Euroopa Liidu kohta kõige rohkem haigestunuid, kui Itaaliat mitte arvestada – mis on praegu tõesti argument.

Kui Euroopa Liit oleks föderaliseeritud, oleks segadust vähem. Ei tahaks olla USA sarnane, kus, nagu kirjutab ajaleht The Atlantic, lubati testida nädala jooksul pooltteist miljonit inimest, aga testiti alla kahe tuhande, kusjuures koroonaviirus leiti igalt kümnendalt. Ameerika ei kiirusta epideemiaga võitlema ja see võib talle kalliks maksma minna. Lisame siia põlevkivinaftat tootvate Ameerika ettevõtete võimaliku pankrotistumise – praegust hinnalangust nad tõenäoliselt üle ei ela – ja majanduskriis on täiesti võimalik. Kardan, et sügiseks elame me teiega niisuguses maailmas, mis pole tänasega enam üldse sarnane.

Küsimus on, millise koha hõivab selles maailmas Euroopa Liit.

Aga praegu pole paanikaks põhjust. Vaja on pesta käsi. Vältida rahvarohkeid üritusi. Kui jäite haigeks, siis kanda maski, ja - hoidku selle eest jumal - kui seisund halveneb, pöörduda arsti poole.

Soovin teile head tervist – ja kohtume nädala pärast.