„Yana Toomi Brüsseli päevik“: lõhe Euroopa Liidu ja Ameerika vahel

31/01/2020

Uues «Yana Toomi Brüsseli päevikus»: tähelepanu all on Donald Suur ja Hirmus ning tema kaubandussõda Euroopaga:

Igal aastal koguneb Šveitsi Davosi majandusfoorumile maailma eliit, et arutada, kuidas tuleks meil kõigil eluga edasi minna. Enamasti ei võeta seal vastu globaalseid otsuseid – pigem paneb foorum nii-öelda punkti i peale. Seekordne foorum kinnitas: geopoliitilisel rindel ootavad meid ees muutused.

Lõhe Euroopa Liidu ja USA vahel kasvab. Trumpi käitumine Davosis jahmatas kõiki. Või oligi nii tarvis? Kolhoosiesimees saabus näitusele ja etendus läks lahti: kõigile tehti teatavaks, et tal on nii suurepärane lüpsikari kui muljetavaldav viljasaak...

Paraku pole Davos rahvamajandussaavutuste näitus, vaid koht, kus tehakse kokkuleppeid. Siin on kontrast USA ja Euroopa Liidu vahel silmnähtav. Euroopa liidrid veensid eliiti ühinema võitlusega ökoloogia ja sotsiaalse võrdsuse eest. Üht-teist õnnestus, nii umbes kümmekond korporatsiooni lubas hakata edaspidi aru andma ökoloogiliste ja sotsiaalsete näitajate kohta.

Trump tungis aga edasi nagu tank ja rääkis üksnes Ameerika võimsusest. Teadusliku konsensuse kliimamuutuse asjus lükkas ta tagasi kui „alaliste hukuprohvetite“ sonimise. Tsitaat: „Need paanikatekitajad nõuavad alati sama asja – absoluutset võimu, et domineerida, muuta ja kontrollida meie elu iga aspekti.”

See iseloomustas väga täpselt Trumpi ennast. Ta teeb kõik, et Ameerika kontrolliks ja dikteeriks tingimusi. Sõlmiti Iraani tuumalepe – ei, sellest tuleb loobuda, tappa Iraani kindral, tõugata maailm uude sõtta ja seejärel teatada, et tuleb sõlmida uus lepe – USA tingimustel.

Enne seda jõudis „rahvusvaheline blondiin“ raputada NATO-t, peaaegu minna tülli Euroopa Liiduga, kuulutada kaubandussõja Hiinale ja palju muudki. Taktika oli lihtne: tormakas rünnak, ähvardused Twitteris, ähvardamine Ameerika võimsusega, seejärel taganemine, kompromiss, vastasele vaat et armastuse avaldamine... ja uus rünnak. Nii võib vastane ju väsida ja alla anda. Praegu on Trump Hiinale armastuse avaldamise staadiumis ja ähvardab Euroopaga sotid selgeks rääkida, kuigi alles eile oli kõik vastupidi.

Pole vahet, kus täpselt jookseb piir patriotismi ja egotsentrismi vahel. Trump on otsekui legendaarne kuningas Midas, ainult et Midasel muutus kõik, mida ta puudutas, kullaks, seevastu USA presidendil muutub kõik Trumpi enesereklaamiks. Iraa, Hiina, Euroopa Liit, Davosi majandusfoorum – need kõik on vaid pisiepisoodid Donald Suure ja Hirmsa elust. Valmisolek koostööks on null.

Mida arvab sellest Euroopa Liit? Angela Merkel ütles Davosis: „Me ei kuulu nende hulka, kes kinnitaksid ööpäevaringselt, kui võimsad me oleme. Meile teeb rohkem muret see, et me ei toimi nii, nagu on vaja. Selles seisnebki kultuuride erinevus.“ Otsest vihjet mõistnud publik puhkes naerma, Merkel lisas aga: „Ma ei mõista, mis selles naljakat on.“

Naljakat on vähe. Euroopa ja Ameerika strateegiad lahknevad praegu kardinaalselt. Euroopa arendab majandust, võideldes ökoloogia eest. USA võitleb kogu maailmaga. Kas eurooplased tahavad kaubandussõda? Ei. Aga kui meid rünnatakse, siis me kaitseme ennast. Loota saab ainult enda peale – ega Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen asjata Davosis taas Euroopa kaitse liidust kõnelenud. Euroopa Liit on jõud. Trumpi käitumine seevastu annab tunnistust, et talle ei meeldi meie jõulisus.

Kohtumiseni nädala pärast.