Eetris on „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom Ukraina kanalihast ja EL-i kaitsest toiduainete kvaliteedi topeltstandardite vastu.
Kolm nädalat tagasi toimus Euroopa Liidu põllumajandusministrite kohtumine. Elisabeth Köstinger, kes vastutab põllumajanduse eest Austrias, kutsus selle kohtumise eel kehtestama kogu Euroopas uued nõuded toiduainete märgistamisele, et oleks alati osutatud, kust lähtetoode pärit on. Miks just nüüd? Kogu selle põhjus oli Ukraina kanalihaga seotud skandaal, mis hiljuti Austriat vapustas.
“Austrialastele meeldib kanaliha, eriti kanarind, ning nad tahavad tarbida vaid kvaliteetset toodet,” ütleb Yana Toom. “Euroopa Liit jälgib tähelepanelikult, et Euroopa talupidajate huve ei ahistataks, ning seepärast on kanarindade import rangelt piiratud. Ent Ukraina valdusühing MHP, mida kontrollib miljardär ja president Porošenko kaasvõitleja Juri Kosjuk, mõtles välja, kuidas reeglitest mööda minna. Asi on selles, et kanarinnaks peetakse Euroopa Liidu mõistes kana rinnaliha ilma kondita. Leidlik Kosjuk aga hakkas tarnima Euroopa turule mitte niisuguseid kanarindu, vaid kondikesega, otsekui need ei olekski kanarinnad. See liha veeti MHP vabrikutesse Slovakkiasse ja Hollandisse, kus kont välja võeti, ja voilà! Ukraina kanaliha muutus Euroopa omaks. Seda müüdi piiranguteta Euroopa Liidus ja isegi eksporditi, aga nüüd juba nagu Euroopa toodet. Selle tulemusena küllastas Nasha Rjaba – see on Ukraina valdusühingu ametlik bränd – muu hulgas ka Austria turu, nagu oleks tegemist Slovakkia või Hollandi toodetega.”
Euroopa Liidu tööd toiduaineturul on kombeks välja naerda: kord reguleeritakse Brüsselis banaanide kõverust, kord keelatakse kartuleid praadida. Tegelikult tehakse seal suurt tööd ning Ukraina kanaliha näide ei ole siin veel kõige iseloomulikum. Märksa huvitavam ja ka Eesti jaoks tähtsam on Euroopa Liidu võitlust toiduainete kvaliteedi topeltstandarditega. “Nagu on selgunud, valmistavad toiduainete, samuti kosmeetika, pesuainete ja palju muu suurtootjad Euroopa Liidu jaoks oma samu kaupu kahes versioonis. Ühed on kõrge kvaliteediga, teised aga mitte eriti... Euroopa Komisjon teatas aasta tagasi, et keelustab topeltstandardid toiduainetele, hiljem aga võetakse käsile kõik ülejäänu,” kommenteerib eurosaadik.