"Brüsseli päevik Yana Toomiga": kas meid ootab üleeuroopaline miinimumpalk?

14/03/2019

Eetris on iganädalane „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom Euroopa „uuest renessanssist“: Prantsusmaa ja Saksamaa räägivad reformidest, mis määravad meie tuleviku palju rohkem, kui uus koalitsioon.

Meie valimised olid seekord nii põnevad, et varjutasid kõik teised uudised, v.a. ehk ainult veredopingu skandaali.  Samal ajal Euroopas juba nädal aega jagavad teineteisele komplimente Prantsusmaa ja Saksamaa. Yana Toom on kindel: “Kätt südamele pannes: nende kummaline vestlus võib mõjutada meid palju rohkem, kui mis tahes koalitsioon. Kaalul on ei rohkem ega vähem kui Euroopa Liidu tulevik.”

Prantsusmaa president Macron pöördus märtsi alguses Euroopa kodanike poole ettepanekuga korraldada mandril “uus renessanss”. Macroni reformid peavad puudutama kõiki eluvaldkondi. Muuhulgas pakutakse tsenseerida vihavaenu retoorikat internetis, luua Euroopa sisejulgeoleku nõukogu, investeerida teadusmahukatesse arendustesse, ja, mis kõige huvitavam, kehtestada üleeuroopaline miinimumpalk. Selline miinimumpalk peab olema riigiti diferentseeritud ja igal aastal ülevaadatav.

“Plaanid on, nagu näha, üsna ambitsioonikad. Ja kui need ellu viidaks, muutuks paljuski ka elu Eestis. Kujutlege vaid: Euroopa miinimumpalk suurendab tulusid, poliitikuid trahvitakse iga kord, kui nad avalikult räägivad  jälkusi venelastest...Unistada ju võib,” ütleb eurosaadik.

Kuid ühtäkki jäi Macronile ette Merkeli  mantlipärija Annegret Kramp-Karrenbauer, Saksamaa valitseva partei juht. See raudne leedi tunnistab: EL on vaja reformida, kuid mitte nii, nagu tahab Macron. Siiski on lootust, et pärast Brexitit loovad Prantsusmaa ja Saksamaa väärika koalitsiooni – ja kindlameelselt ning  jäigalt reformivad Eli – sest ammu on aeg.