„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: nüüd oleme tulejoonel esimesed

07/02/2019

Eetris on iganädalane „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib eurosaadik Yana Toom USA ja Venemaa rakettilepest väljumisest ning uue võidurelvastumise alguse võimalusest.

2. veebruar 2019 riskib minna ajalukku kui uue võidurelvastumise algus. See, millest räägiti nii kaua, juhtus: kõigepealt USA, siis aga – nagu peegelvastus –Venemaa peatasid oma osalemise kesk-ja lühimaarakettide likvideerimise lepingus.

Kommenteerib Yana Toom: „Võidurelvastumine pole veel nii hull. Käib kogu ohjeldamiste ja vastukaalude süsteemi ümberehitamine - kiiresti ja mitte väga mõistlikult. Sõnades jääb NATO ühtseks ja hävimatuks, kuid, nagu märgib BBC analüütik, paljud USA liitlased ei ole rahul sellega, et USA tegutses, teiste peale vilistades. Oli võimalik ja vajalik kokkuleppele jõuda – ütleme,  veenda Putinit Hiinale survet avaldama, et ka Hiina ühineks  lepinguga. Kuid Trump jääb Trumpiks: Ameerika on üle kõige, ultimaatumite keel on kõige tõhusam, ja pole midagi paremat, kui lüüa uks kinni nii, et terve maja väriseks.”

Euroopas mõistetakse: Ameerika on kaugel ja esimese löögi saab just EL. “Mis meisse puutub, siis võib Eestit õnnitleda. Me kõik mäletame, kuidas mõned meie juhid toetasid USA venevastast retoorikat ja igati valasid õli tulle. Toetamine viis selleni, et nüüd oleme tulejoonel esimesed. Pealegi, nagu ekspert Ahto Lobjakas õigesti kirjutab, alustad a Kolmandat maailmasõda, et meid kaitsta, Trump ei kavatse – mastaap pole see. See-eest kui tohuvabohu algab, võib Balti riikidest saada  esimene ohver,” ütleb Yana Toom.