Eetris on iganädalane „Brüsseli päevik Yana Toomiga“. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom sellest, kuidas võitis Süüria president Bashar al-Assad oma lahingu ning mis kasu toob see muuhulgas EL-le.
Me kõik tahame, et 2019. aastal oleks muresid vähem kui eelmisel aastal. Ei taha küll ära sõnada, aga tundub, et üks kuum koht, mis rahvusvahelise üldsuse peaaegu tülli ajas, on iga tunniga jahtumas. “Süüria epopöa pole kaugeltki lõpule viidud, kuid on selgelt jõudmas uude faasi, seejuures mitte nii nagu paljud oodanud on. Kas mäletate, kui palju kõnesid kuulsime selle kohta, et konflikt katkevat vaid siis, kui mässulised Assadi režiimi kukutavad? Kuid aasta 2018 on lõppenud – ning Lääne meedia, mida, vaat mis häda, putinimeelseks nimetada ei saa, kirjutab Assadi võidust,” ütleb eurosaadik Yana Toom.
Tõeliselt sõltumatu ja tark meedia on juba ammu teadlik: Süüria konflikt ei ole “Tähesõjad“, kus üllad mässulised võitlevad kurja impeeriumi vastu. Seal ei ole ja ei olnud must-valget pilti, kuid vastupidi, on palju mängijaid ja rindeid. Lõpp-lõpuks osutuski Assad kõigile kasulikuks ning Venemaa, Türgi ja Ameerika diplomaatidel õnnestus kõiges kokku leppida, ja see on üsna näitlik.
“Rahu Süürias on veel ka sisserändajate probleemi osaline lahendus Euroopas: ainuüksi Saksamaal on rohkem kui pool miljonit Süüria põgenikku, ja osa neist siiski loodab ühel päeval kodumaale naasta,” kommenteerib Yana Toom.