„Brüsseli päevik Yana Toomiga“: kas tuleb Euroopa armee?

30/11/2018

Videoprojektiga „Brüsseli päevik Yana Toomiga“ saab nüüd tutvuda ka eestikeelsete tiitrite abil. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom EL armee loomisest ja Eesti valikust.

Maailm, kus me elame, käib pidevalt kuristiku äärt mööda ning sündmused Kertši väinas kinnitavad seda tuhandes kord. „Julgeolek pole EL jaoks tühi sõna. Julgeolek on ju ka iseseisvus: kes neidu kaitseb, see temaga ka tantsib. Nii et kõige parem variant on see, kus neiu kaitseb end ise. Järelikult ei peaks jutud Euroopa armeest kedagi üllatama: jah, paljud EL riigid on NATO liikmed, kuid rahaliselt on NATO eelkõige Ameerika, ja Ameerika, kuidas ka ei keerutaks, pole sugugi Euroopa ning USA huvid pole kaugeltki mitte euroopalikud,” ütleb Yana Toom.

See lihtne arutlus pole mõnedele Eesti ajakirjanikele kahjuks jõukohane. Nad armastavad vaenlasi otsida, kuid ei armasta loogikat järgida. Eurisaadik jutustab: „Äsja helistas mulle kolleeg Velman ja pakkus üks soov välja mõelda: mingil määral tuntud Oleg Samorodni arvates  sattus Toom ühte paati kahe Vladimiriga - Velmani ja Putiniga. Asi on selles, et kõik kolm toetavad Euroopa armee loomise ideed ning järelikult lõhestavad NATOt. Putin, Toom ja Velman – kõlab nagu „Kolm meest paadis“ Samorod... Ups, koerast! rääkimata. Häda on selles, et tolles paadis on meid veidi rohkem: novembris hakkasid Euroopa armeest rääkima algul Macron ja seejärel Merkel – kaks Kremli silmapaistvat sabarakku,  kui järgida härra Samorodni niinimetatud loogikat...”

Donald Trumpi reaktsioon on tähelepanuväärne: niipea kui Macron teatas, et „me peame end kaitsma Venemaa, Hiina, isegi Ameerika Ühendriikide eest“, sai  ta Valgest Majast vihase vastuväite.  „Aga kas mitte Trump ei nõudnud äsja, et Euroopa kulutaks kaitsele rohkem raha? Euroopa otsustaski seda teha.  Milles probleem?

Selles, et EL tahab luua armeed, mis ei ole Ameerika poolt kontrollitav? Selles, et Macron kavatseb pidada julgeolekualast dialoogi Venemaaga, Valge Maja kõrvale jättes? Oo õudust! Sure või ära!” ütleb Yana Toom.

Tõsi küll, ühtset EL armeed pole antud momendil olemas ja seda polegi nii lihtne luua. Kuid oma armee on mitte päris omast igal juhul käepärasem ning kui juba Euroopa ja Ameerika äri vahel valida, peaks vastus olema ilmne. Sealhulgas ka Eesti jaoks.