Videoprojektiga „Brüsseli päevik Yana Toomiga“ saab nüüd tutvuda ka eestikeelsete tiitrite abil. Seekord räägib Euroopa Parlamendi liige Yana Toom Europoli tegevdirektori Catherine De Bolle vastusest tema arupärimisele.
„Väike meeldetuletus: juunikuus kiitis Euroopa Parlament heaks reformierakondlase Urmas Paeti küberturvalisuse raporti. Raportisse mahtus muuseas üleskutse “pahavara, nagu näiteks Kaspersky Laboratory toodete,” kasutamise keelustamisele. Raportit ma mõistagi ei toetanud ja seda ilmselgel põhjusel. See fakt,et Kaspersky Laboratory on Venemaa firma, pole veel ajend viirusetõrje tarkvara tootva kontserni ärimaine hävitamiseks,“ kommenteerib Toom.
„Pärast raporti heakskiitu tegin ma seda, mida minu asemel oleks teinud mistahes ajakirjanik, kuid mida ei viitsinud teha raportör Paet - pöördusin Europoli palvega kinnitada või ümber lükata Kaspersky Lab-i toodangu, nii öelda, pahatahtlikkuse. Ja nüüd siis Europoli tegevdirektor Catherine De Bolle andis vastuse: andmeid selle kohta,et Kaspersky Lab varustab kasutajaid pahatahtliku tarkvaraga, Europolil ei ole. Pärast kurikuulsa raporti heakskiitmist Kaspersky peatas oma koostöö Europoliga ja NoMoreRansom algatusega. Mida muide ise rahastaski ning mille abil avastati Euroopas terve rida tõsiseid küberkuritegusid. NoMoreRansom algatuse eesmärk on aidata küberkuritegude ohvritel saada tagasi oma krüpteeritud andmed ilma et nad peaksid kurjategijatele selle eest maksma. Viimane küberväljapressimise juhtum Eestis oli fikseeritud juba pärast Paeti raporti vastuvõtmist – 18.juulil - ning perearstikeskus oli sunnitud häkkeritele maksma, et taas pääseda oma viie tuhande patsiendi andmetele ligi.
Poliitiline tahe taaskord saavutas võidu terve mõistuse üle. Poliitilistest mängudest kauge Catherine De Bolle õnneks teatab: 2014.aastal Europol ja Kaspersky allkirjastasid vastastikuse mõistmise memorandumi, see firma jääb Euroopa küberkuritegevuse vastase võitluse keskuses loodud interneti turvalisuse konsultatiivgrupi liikmeks. Kaspersky lõpetas töö NoMoreRansom-is, kuid soovib jääda projekti osaks. Nii et lootus jätkata koostööd on. Kui meil muidugi õnnestub totraid resolutsioone mõnda aega mitte vastu võtta,“ arvab Yana Toom.