Yana Toom: venelaste veenmiseks napib meediakanaleid

01/03/2021

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi (Keskerakond) hinnangul ei ole Eesti venelaste teavitamiseks ja nende veenmiseks, et nad nõustuks vaktsineerimisega, piisavalt meediakanaleid, kirjutab ERR.

"Kui meil ei ole seda kanalit, mille kaudu inimestega suhelda, siis pole ime[, et nad on vaktsineerimise suhtes skeptilised]," ütles Toom esmaspäeval "Terevisioonis".

Toom tõi näiteks, et kui Eestis ilmuvate eestikeelsete päevalehtede tiraaž on umbes 90 000 ja nädalalehtedel 111 000, siis venekeelsed päevalehed puuduvad ning nädalalehtede kogutiraaž on 20 000. "Ma ei tea, kas peaksin midagi veel ütlema?" lisas ta.

Küsimusele, kas tema või näiteks Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ei võiks otse venekeelsete poole pöörduda, viitas Toom uuesti suhtluskanalite nappusele.

"See ongi probleem, mind juba paluti ja ma aeg-ajalt seda ka teen. Aga mis on need kanalid? Vaatame teleauditooriumi - Emor ütleb meile: eestlane ja venelane veedavad mõlemad teleri ees natuke üle nelja tunni. Eestlane vaatab ETV-d, Kanal 2, TV3-e. Mida vaatab venelane? RTR Planeta, PBK, NTV Mir. Mis te arvate, kas NTV Mir kutsub üles minema ja vaktsineerima AstraZenecaga Haabersti tervisekeskuses? Muidugi mitte!" rääkis Toom.

Tema sõnul peab ta oma valijatega suhtlemiseks ostma endale eetriaega PBK-s, mis ei ole üldse odav. "Nii, et mis tähendab - suhelge! Mis kanalid mul on?"

Viitele, et võib kasutada ka sotsiaalmeediat, Facebooki või Twitterit, vaastas Toom, et vanemaid inimesi pole sealtkaudu tabada võimalik.

"Mist Twitter - me ju räägime niinimetatud baabuškatest! Ja kui me vaatame Facebooki, siis seal on ju oma loogika - me kõik teame, et kui ostad diivani, siis saad veel pärast kuu aega diivanireklaame. Vanemad inimesed jäävad internetis väga kergesti alla sealsele infolaviinile. Ja sellega on väga raske võidelda," tõdes eurosaadik.

Mõningast leevendust venekeelsete informeerimisel pakub siiski kohalik meedia - munitsipaallehed ja kohalikud väiksed telejaamad, lisas Toom

"Aga teine asi on see, et praegu võib ju kutsuda üles minema vaktsineerima, aga vaktsiine ju ei ole!," jätkas ta. Toom rõhutas, et seni, kuni napib vaktsiine, ei ole venelaste suurem skepsis veel probleem ning tema sõnul ei ole alust eelistada Venemaal toodetavat Sputnikut nendele vaktsiinidele, mis juba Euroopa Liidus müügiloa on saanud.

"Ma arvan, et vaktsineerima peab sellega, mis on - tuleb [inimestele] selgeks teha, et Sputnikul ja AstraZenecal suurt vahet ei ole," ütles Toom. Ta nõustus ka sellega, et Venemaa kasutab Sputnikut propagandarelvana.

"Sputnik on muidugi Venemaa edulugu, mida neil pole väga ammu olnud. Nii, et pole ime, et nad üritavad seda kasutada propagandistlikult. Aga olgem ausad - kui hakkame võrdlema, siis on meil ikkagi olukord, kus pada sõimab katelt," leidis Toom.

Toom rääkis usutluses ka sellest, et Brüsselis trahvitakse näiteks maskikandmisest keeldujaid 250 euroga ning tema hinnangul tuleks ka Eestis paremini tagada piirangukohustustest kinnipidamine. "Kui on kohustus, peab olema ka vastutus. Kas just trahv ja nii suur, aga peab olema vastutus, sest inimesed Eestis ei pea piirangutest kinni, seda me ju teame kõik," tõdes eurosaadik.

Foto: ERR/ Arp Müller