Yana Toom saates Nädal pluss

13/12/2016

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom kommenteeris Tallinna TV saates Nädal pluss Keskerakonna toetuse tõusu ja meediasse lekkinud Edgar Savisaare kõnede lindistusi.

Eesti ülekaalukalt populaarseima partei Keskerakonna toetus ulatub viimaste reitingute järgi 32 protsendini, mis on ka 3 punkti eelmisest rohkem. Yana Toom kommenteeris neid numbreid: "See on muidugi tore, aga see on suur avanss ja me peame sellega ettevaatlikult käituma. Ettevaatlikuks teeb ka see, et 38% ei osanud vastata, mis on ülisuur arv. Veel on see, et küsitleti ainult kodanikke, aga lähimad valimised on kohaliku omavalitsuse valimised, kus valivad kõik, mitte ainult kodanikud. Ja lisaks 5 protsendi võrra langes toetus venekeelsete kodanike seas, mida võib natuke suurendada oma mõtetes arvestades mittekodanikke. Nii et ma väga optimistlik siin küll ei oleks. See on hea number ja hea algus, ja Jüri Ratase reiting muidugi soojendab südant, aga need on väga suured ootused ja praegu on pall meie käes, kas me suudame neid ootusi täita ja ellu viia". Toom märkis samuti, et uuringud näitavad väga erinevaid tulemusi, ja Juhan Kivirähk näiteks seletas, et mõned uuringud ei arvesta inimesi vanuses 74+, mis on väga imelik arvestades ühiskonna vananemist.

Küsimusele meediasse lekkinud Edgar Savisaare kõnede lindistustest vastas Toom: "Endise ajakirjaniku ja peatoimetajana häirib mind see, et kas meie meedial pole üldse mingit eneseregulatsiooni? OK, sinu kätte sattus mingi asi, aga miks sa ronid inimese magamistuppa, miks sa avaldad? See on uskumatu. Ja siis on veel nimed all. Ma lugesin kuskilt, et see on nagu uuriva ajakirjanduse triumf. Aga siin ei ole mingit triumfi, ajakirjandus algab sellest, kellel on seda vaja ja otsib seda ka välja".