Yana Toom: Eesti on soovmõtlemise küüsis – tegelikult sanktsioonid ei tööta

07/12/2023

Euroopa Parlamendi saadikud nõustusid Brüsselist eetrisse läinud "Esimese stuudio" debatis, et Euroopa Liit ei toeta Ukrainat sõja praeguses olukorras piisavalt ning liidu aluslepingute avamine võimalike liitujate vaates vajab arutelu. Yana Toom ütles, et Euroopa Parlamendis on samuti tunda, et on geograafilise jaotuse alusel saadikuid, kes võib-olla suhtuvad Ukraina toetamisse pigem leigelt, vahendab ERR Toomi sõnu.

"Sõjaväsimus eksisteerib, kuigi Eesti meediat lugedes näen, et seda üritatakse mitte märgata," rääkis Yana Toom. Ta lisas, et palju räägitakse ka nagu Ukraina liitumine Euroopa Liiduga oleks juba käegakatsutav, kuid see on vale ning praegu vajatava suurema abi asemel antakse ukrainlastele võltslootust.

Yana Toom ei usu, et Ungari blokeerib abi Ukrainale lõputult: “Varasem kogemus ütleb, et alati toimub mingi vorstikauplemine. Ehk liikmesriigid otsustavad seda asja ära, seda on ka varem juhtunud. Aga probleem jääb: kuidas saab kogu see konstruktsioon edasi töötada, kui üks liikmesriik saab vetostada kogu liidu funktsioneerimist? Kui meil on 36 liikmesriiki ja otsustamisprotsess on sama, me üldse kuskile ei liigu.” Toom sõnas, et omavahel on teravas vastuolus uutele riikidele liitumisvõimaluse lubaduse andmine ja kategooriliselt aluslepingute muutmisele vastu olemine.

“Me ütleme, et meil on väärtustepõhine liit. Tegelikult aluslepingud väärtusi ei kaitse, nad kaitsevad ühisturgu. Peame otsustama, kas oleme ühisturul, kus sobib igasugune käitumine, ka väärtustepõhiselt taunitav. Kui see meile ei sobi, tuleb see asi ära muuta. Meil oli hiljuti raport Euroopa õiguse ülemuslikkusest, mida toetati väga napi enamusega. Liikmesriigid lihtsalt seda ei soovi, mis tähendab, et meil ei olegi ütset väärtusruumi. Seda ei eksisteeri lepingutes. Kas me seda toome sinna või ei too? See ongi suur dilemma," nentis Yana Toom.

Ta rõhutas, et laiendamisest rääkides me ei tohi valetada. “Kaja Kallas ütles hiljuti välja, et me toetame Ukraina liitumist ja oleme valmis eurorahadest loobuma. Mis on Eesti inimeste reaktsioon selle peale? Ta rääkis tõtt: kui Ukraina peaks sisse tulema, seitse liikmesriiki, nende hulgas ka Eesti, kohe liiguvad netosaajatest netomaksjate hulka ning me ei saa enam struktuurifondide rahasid. Vähenevad 20% võrra ka põllumajandustoetused. Mida ütlevad selle peale meie põllumehed? Ukraina elanikkond on rohkem kui 40 mln inimest, see muudab kogu Euroopa Liidu balanssi meeletult: Poola pole enam viies riik EL-s, tema ees on Ukraina, meil on koguni 36 volinikku Euroopa Komisjonis ja nii edasi. Jah, lootust tuleb anda, aga see peab olema adekvaatne lootus. Samuti peab toimuma arutelu enda oma inimestega. Usun, et ka Eesti inimesed ei toeta, et juba homme oleks Ukraina Euroopa Liidus, just nendel põhjustel.”

Sanktsioonide efektiivsuse kohta ütles Yana Toom: “On mulje, et Eesti on paljuski soovmõtlemise küüsis. Tegelikult sanktsioonid ei tööta. Malta ja Kreeka tankerid veavad täna keelatud ja sanktsioonide all olevat Vene naftat. Nafta hinnalagi ei tööta, Venemaa müüb oma naftat Hiinale ja Indiale, kes pole sanktsioonidega teatavasti ühinenud, ja nemad vilistavad selle lae peale lihtsalt sellepärast, et need, kelle käest on nad varem seda ostnud, nüüd müüvad seda kõike meile. Ja meie jätkuvalt valetame endale, et midagi saavutame saktsioonidega. Noh ei saavuta. Meil on vale vaatenurk, mitte väga adekvaatne. Öeldakse, et rubla kukub, see on tõesti nii, aga seegi on Venemaa jaoks hea selles mõttes, et nad müüvad oma naftat dollarite eest, saavad rohkem rublasid ja nendega hoiavad üleval oma majandust.“

Saates võtsid osa ka eurosaadikud Marina Kaljurand, Andrus Ansip, Urmas Paet, Sven Mikser ja Riho Terras. Saadet „Esimene stuudio“ saab vaaata siit.