Jana Toom rääkis, kuidas Eesti võiks tulevases Europarlamendis effektiivsem olla

16/03/2024

“Kui me paneksime pead kokku – meie valitsus, meie esindus Brüsselis, eurosaadikud, - siis suudaksime ära määratleda need suunad, kus peab tingimata silma peal hoidma,“ vastas Euroopa Parlamendi liige Jana Toom (Keskerakond) küsimusele, kas Eesti saadikud suudavad EP tulevases koosseisus istuda ühe laua taha ja täita võimalikult rohkem EP komisjone. See arutelu toimus 15. märtsil Eesti Naisteühenduste Ümarlaua kevadkoolis.  

„Meie inimestesse on sisestatud absoluutselt vale arusaam: et Euroopa Parlament ajab välispoliitikat,“ jätkas Toom. „Tegelikkuses see on ainus poliitika, mida Euroopa Parlament ei aja, sest välisasjade komisjon ei ole seadusandlik komisjon. Välispoliitikat ajab Euroopa Liidu Nõukogu. Aga meilt on väliskomisjonis tervelt kolm liiget – endised välisministrid. Ühest küljest inimene tahab teha seda, millest ta saab aru. Teisest küljest lähevad paljud asjad meist lihtsalt mööda. 

Meid on seitse. Seitse on vähe. Parlamendis on 20 komisjoni, millest 18 on seadusandlikud. Eesti ei kata suure hulga neist. Meil ei ole kedagi majanduses, eelarves, hariduses, kalanduses jne. Ideaalis peaksid Eestist valitud saadikud kohe pärast valimisi istuma maha ja leppima kokku, kuidas katta võimalikult rohkem komisjone.“ 

Jana Toom selgitas, kuidas Euroopas otsuseid vastu võetakse: „See, mis on juba vastu võetud direktiivina, tähendab seda, et Eesti Vabariigi valitsus seda toetas. Nii et rääkida, et keegi määrib meile midagi kaela, pole korrektne, sest koalitsioon, kes oli võimul, seda toetab – isegi vaatamata sellele, et ilusal ideel ei ole rahalist katet Euroopa tasandil. Tänane Keskerakonna seisukoht on, et me ei toeta ühtegi algatust, kui ei ole läbi viidud selle mõjuanalüüs ja puuduvad vahendid.“ 

Osalejad arvasid, et Euroopa tasandil tuleks tõstatada küsimusi maaelu ja põllumajanduse kaitsest. Räägiti ka naiste olukorrast (Jana Toom toonitas, et naised ise ei seisa piisavalt oma õiguste eest), migratsioonist, toidujulgeolekust, sõnavabadusest. Mis puudutab julgeolekut, siis ütles Jana Toom, et me peame olema valmis: „Ja selleks, et olla valmis, esimene asi, mis peab olema, on siduv ühiskond. Ma ei väida, et me peame hakkama siin mürske tootma, aga droonid, robotid jms oleks täiesti tehtav. Olukorras, kus meil on selline naaber, peame ennast liigutama.“