EL hoiatab

26/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras tippkohtumise tulemused.

AstraZeneca peksmine. Näib, et 27 maailma mitte kõige viimase riigi juhi kriitika osaliseks sai esmakordselt konkreetne ettevõte. Eile EL-i tippkohtumisel taunisid EL-i riikide juhid AstraZenecat, kes ainsana ei täitnud oma kohustusi bloki ees. Räägiti ka sellest, et EL saatis brittidele 21 miljonit vaktsiiniannust, peamiselt Pfizerit, ja Ühendkuningriik eksportis EL-i null annuseid ning sellega tuleb midagi ette võtta. "Ei saa olla naiivne," ütles Euroopa Parlamendi president. "Enne vaktsiinide ekspordile EL-ist rohelise tule andmist peame rakendama vastastikkuse ja proportsionaalsuse põhimõtteid."

Mida otsustati. Nagu kirjutas Bloomberg,  Euroopa Komisjoni ettepanekut vaktsiinide ekspordi reguleerimise karmima mehhanismi osas toetasid EL-I juhid „ettevaatlikult“. Pole fakt, et eksport keelatakse juba homme – tõenäoliselt jääb alles lootus, et juba üksnes sellise mehhanismi olemasolu fakt mõjutab nii Ühendkuningriiki kui ka AstraZenecat. Vaktsiinide jaotamine bloki siseselt tekitas lahkarvamusi, kuid siin leidis enamus, et põhimõtet muuta ei tasu. 

Mitte esikümnes. Üheksa kümnest riigist, kus on kõige rohkem surmasid ühe inimese kohta, asub Ida-Euroopas; esikolmikus on Ungari, Tšehhi ja Bosnia. Muide, Eestit selles nimekirjas pole.