Trahvida, keeleta ja võtta ära

25/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras tippkohtumine ja vaktsiinid.

Suure Pharma vastu. Poola peaminister Mateusz Morawiecki kutsub täna alanud EL-i tippkohtumisel kolleege survestama suuri farmaatsiaettevõtteid - ja eksproprieerima  vaktsiinipatente, muutes neid  rahva omandiks. Siis saab vaktsiini toota riik ja seda enam pole nii vähe. Morawiecki toetab ekspordikeeldu. Belgia, Iirimaa, Holland ja Rootsi, vastupidi, tahavad, et EL ei keelaks midagi (neis riikides on farmaatsiatehaseid ja keegi ei taha rikkuda suhteid suurettevõtetega, täites Euroopa tahet). Täna otsustab Euroopa Kohus, kas trahvida tarnimist nurjanud farmaatsiahiiglasi või mitte. 

Kellele vaktsiine? Euroopa Komisjonil on 10 miljonit BioNTech / Pfizer vaktsiini annust, kuid pole selge, kuidas seda EL-i riikide vahel jagada. Komistuskiviks on Austria, kes väidab, et ta ei saa piisavalt vaktsiine, kuigi vaktsineeritute osakaal (17,8% täiskasvanud elanikkonnast) on seal suurem kui isegi Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Hispaanias, Eestist rääkimata (12,9% ).

Ostkem Sputnikut. Saksa ametnik ütles Berliinis toimunud briifingul ajakirjanikele, et Saksamaa innustab Euroopa Komisjoni Venemaaga lepingut sõlmima. Euroopa Ravimiamet on juba Sputniku kohta esimesed andmed saanud, kuid pole selge, kui palju aega nende kontrollimine võtab.