Diplomaatiline keel

10/12/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Brexit ja Euroopa eelarve.

Lõunastasid tulutult. Eilsel lõunal otsustasid Ursula von der Leyen ja Boris Johnson läbirääkimisi jätkata. Kui otsustada põikleva diplomaatilise sõnastuse järgi, siis võib järeldada, et kokku leppida ei õnnestunud milleski - välja arvatud see, et pooled lõpetavad läbirääkimised hiljemalt pühapäeva õhtul. Euroopa juhid on järeleandmatud; nagu ütles Itaalia peaminister oma parlamendile, "EL ei tohi millimeetri võrragi järele anda." Angela Merkel väljendab Ilmselt üldist arvamust: "Oleme valmis elama ilma kokkuleppeta."

Poola, Ungari ja teised. Saksamaa on välja pakkunud uue kompromissi blokeeritud Euroopa eelarve osas: mehhanism õiguse ülimuslikkuse põhimõtet rikkuvate riikide (st Poola ja Ungari, kes selle tõttu blokeerivad Euroopa eelarvet) karistamiseks jõustub ainult siis, kui selle Euroopa Kohus heaks kiidab. On selge, et kui see juhtub, siis kaugeltki mitte kohe, võib-olla isegi pärast Ungari parlamendivalimisi 2022. aasta kevadel. Näib, et Varssavi ja Budapest on sellega nõus. Ehk selgub see juba täna, EL-i juhtide tippkohtumisel.