"Mis on keel?", "Kus on signaalid?" ja muud aktuaalsed küsimused

08/12/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Brexit, Euroopa eelarve ja keelevaidlused.

Peaminister isiklikult. Boris Johnson ise sõidab lähipäevil Brüsselisse, et tõugata tagant läbirääkimiste protsessis takerdunud EL-i ja Ühendkuningriigi vahelist vabakaubanduslepingu mustandit. Eelnõu on aga nii jäigalt kinni, et kuluaarides vihjatakse, et kokkuleppeta Brexit, mis toob kaasa löögi mõlema poole majandusele, on enam kui võimalik.

Kus on signaalid? Saksamaa, kes on endiselt EL-i eesistuja, ootab Poolalt ja Ungarilt "selgeid signaale" selle kohta, kas nad vabastavad Euroopa eelarve blokeeringust või mitte. Signaale oodatakse „täna või hiljemalt homme“, vastasel juhul läheb EL üle salapärasele kavale B, mille kohta veel nädal tagasi öeldi, et seda pole.

"Keel on murre oma armee ja mereväega." EL-i tungival nõudmisel alustas liidu liige Bulgaaria läbirääkimisi potentsiaalse EL-i liikme Põhja-Makedooniaga. Seni on bulgaarlased takistanud Põhja-Makedoonial EL-iga ühinemist erinevate vaadete tõttu ühisele ajaloole ja isegi keelele. Läbirääkimised algasidki selle küsimusega: "Mis on keel?" Bulgaarlased arvavad, et Põhja-Makedoonia elanikud räägivad bulgaaria murdekeelt. Põhja-Makedoonia inimesed on veendunud, et räägivad oma keelt.