Kokkulepe ei sünni ega sünni

07/12/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Brexit ja Türgi.

Tabamatu Brexit. EL-i ja Ühendkuningriigi vahelised läbirääkimised vabakaubanduslepingu üle jätkuvad ja keegi ei saa aru, kuidas need lõpevad. Boris Johnson ja Ursula von der Leyen rääkisid laupäeval telefonitsi, tunnistades, et "olulised erinevused" on endiselt olemas. Euroopa ametnike sõnul on Suurbritannia vetes kalastamise küsimus peaaegu lahendatud, kuid eraettevõtetele antava riigiabi keeld (et neil ei oleks ühisturul konkurentsieeliseid) on endiselt komistuskivi.

Tavapärased teemad. Täna kogunevad EL-i riikide välisministrid Brüsselis kohtumisele, et arutada muu hulgas Joe Bideni võitu USA presidendivalimistel ja taas teravnenud suhteid Türgiga. Bloombergi andmetel soovib Kreeka, et EL keelaks Euroopa ettevõtetel suhtlemise Türgi pankadega ja lõpetaks relvade tarnimise Türgile.

Ja taas tippkohtumine. Neljapäeval, 10. detsembril üritavad EL-i liidrid veenda Ungarit ja Poolat Euroopat eelarvest mitte ilma jätma.