Ungari segab vett

03/12/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Ungari skandaalid.

"On ainult plaan A". EL-il ei ole plaani B juhuks, kui Ungari ja Poola jätkavad Euroopa eelarve blokeerimist ja Euroopa šantažeerimist – selline oli Portugali peaministri António Costa kolmapäevane sõnum ühisel pressikonverentsil Euroopa Parlamendi presidendiga. Costa annab mõista, et jaanuariks, kui tema riik saab EL-i eesistujaks, tore oleks kui Angela Merkel probleemist jagu saaks. Kui kokkulepet ei saavutata, jääb 2021. aasta eelarve samaks, mis 2020. aastal, st Euroopa Komisjoni hinnangul jääb meil puudu 25–20 miljonit eurot. Miinus veel 750 miljonit eurot Euroopa taaskäivitamisfondist. Ent just siin on plaan B olemas: Euroopa Komisjon saab fondi eelarvest lahti siduda ja koostada uue seaduseelnõu, millesse kõik suhtuvad praegustes tingimustes mõistvalt.

Erakonnast välja! Skandaali sattunud endine Ungari parlamendisaadik József Szájer lahkus ka erakonnast, mille ise asutas ja mida nüüd juhib Viktor Orbán. Ungari peaminister on järeleandmatu: "See, mida Szájer tegi, on vastuvõetamatu ja ei sobi meie poliitilise perekonna väärtustega." Mis täpselt ei sobi - homopidu, sotsiaalse distantsi rikkumine, põgenemine äravoolutorustiku kasutades - Orban ei täpsustanud. Samal peol viibis ka Eesti diplomaat, teatas eile meie riigi välisministeerium.

Fraktsioonist välja! Euroopa konservatiivse parlamendifraktsiooni EPP 30 saadikut otsustasid Orbaniga lõppu teha ja kirjutasid fraktsiooni juhtkonnale kirja, milles nõudsid Fideszi partei teise skandaalse ungarlase Tamás Deutschi, kes hiljuti võrdles EL-i natside režiimiga, väljaheitmist.