Yana Toom: Ukraina poliitikute kummalised surmad vajavad põhjalikku uurimist

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (ALDE, Keskerakond) saatis Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale Federica Mogherinile ametliku päringu praeguse Ukraina valitsuse vastaste salapäraste surmade ja mõrvade „epideemia“ kohta. Päringuga ühinesid Euroopa Parlamendi sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Andreis Mamikins ning ALDE fraktsiooni liikmed Petras Auštrevičius, Fernano Maura, Ivo Vajgl, Ilhan Kyuchyuk ja Javier Nart.

„Igaühel on meeles hiljutised ajakirjanik Oles Buzina ja poliitik Oleg Kalašnikovi mõrvad. Lisaks sellele koostas autoriteetne inimõiguste kaitse organisatsioon Amnesty International nimekirja kuuest inimesest, kes on surnud kahtlastel asjaoludel. Ukraina võimud kiirustasid kuulutama need enesetappudeks. Õiguskaitsjad aga leiavad, et igakülgset uurimist ei toimunud ning on alust arvata, et tegemist oli poliitiliste mõrvadega. Igatahes surid kõik kuus lühikese ajaperioodi jooksul ning nad kõik olid opositsioonis praeguse Ukraina võimuga,“ sõnas Toom.

Kahtlastel asjaoludel surnute seas on, näiteks, Harkovi oblasti valitsuse esimees Oleksiy Kolesnik ja Melitopoli endine linnapea Sergiy Valter. Mõlemad eks-poliitikud leiti ülespooduna.

„Kahjuks, Ukrainas valitseb sallimatus praeguse valitsuse oponentide vastu. Korraldatakse reklaamikampaaniaid, mis kutsuvad inimesi üles „koputama“ „olmeseparatistide“ peale. Samal ajal esitab Ukraina julgeolekuteenistuse juhtkond poliitilistele oponentidele halvasti varjatud ähvardusi. Kahjuks, eiravad Ukraina võimud oma tegudega Euroopa Liidu poliitika alusprintsiipe. Euroopa Liit peab saatma Ukraina valitsusele selgesõnalise sõnumi, et kiireimas korras tuleb korraldada Buzina ja Kalašnikovi  ning terve rea endiste kõrgete poliitikute kummaliste surmade põhjalik uurimine,“ märkis Toom.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga