Yana Toom: on erakordselt rõve, kui täiskasvanud inimesi vaevab uudishimu selle kohta, kuidas naaber seksib

“Coming out. Olen viie lapse ema, olnud kaks korda abielus ega pelga homosid. Ja miks ma peaksin?” kirjutab eurosaadik Yana Toom portaalis epl.delfi.ee.

Enamgi veel – mulle tundub erakordselt rõve, kui täiskasvanud inimesed ilma igasuguse häbita avalikult tunnistavad, et neid vaevab uudishimu selle kohta, kuidas naaber tehniliselt seksib. See peaks ju taunitav olema, või mis?

Kujutage ette – te vaatate hommikul naabrit ja lasete fantaasial lennata, et kuidas nad seal linade vahel partneriga möllasid… Ja siis veel korraldate sel teemal arutelusid, hakkate kujundama avalikku arvamust ning – kirsina tordile – plaanite rahvahääletust, et kuidagi näidata nendele valesti seksijatele koht kätte. Haige. No täiega.

Eks ma annan endale aru, milline kisma järgneb sellisele ülestunnistusele. Kuid nendelt, kes suudavad mõelda pikemate lausetega, ma palun kolm minutit tähelepanu. Sest iga seisukoht vajab selgitust.

1. Eesti Vabariigi perekonnaseadus sätestab selgelt, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel. Seega puht seaduslikult puudub igasugune vajadus veel kord kehtestada seda normi, olgu siis Põhiseaduses või mingis teises dokumendis. See juba on siin.

2. Küll aga annab selline referendum ja sellele eelnev kampaania võimaluse korraldada debatt ja vastandada seksuaalvähemuste teemal – justkui poleks meil muid asju, mida korda saata.

3. Ei pea olema nõid Nastja, et saada aru – selline kampaania jagab ühiskonna pooleks, kusjuures seisukohta on sunnitud võtma ka osad neist, kes täna ei tunne teema vastu vähimatki huvi. Sisuliselt rahvahääletuse teema on ju kollase meedia vääriline, aga kui juba riik seda soosib…

4. Eelseisva rahvahääletusega me teeme suure sammu tagasi – sinna, kus enamus otsustab vähemuse üle ja millegi pärast nimetab seda demokraatiaks.

Mis on siin pildil valesti? Noh kasvõi see, et rahvusvaheline õigus keelab diskrimineerimise teatud tunnustel, milleks muuhulgas on rahvus, vanus, sugu, puue, usk, keel ja seksuaalne sättumus. Seega igaüks meist, kes läheb näitama homodele kohta kätte, riskib sellega, et järgmine, kellega tehakse sama, on tema ise.

Ok, siin on erand – eesti keelt emakeelena kõnelev terve nooremapoolne valge heteroseksuaalne kristlasest meesterahvas. Kõik teised ühiskonnagrupid – eranditult – peavad selliste rahvahääletuste tulemusena tundma end ohustatuna, sest Eestist on saamas riik, kus rahvusvahelist õigust soovitakse kasutada valikuliselt, ja mine tea, keda järgmine kord rakendatakse vaenlasena valimisvankri ette. Ilmselt venelasi, nagu ikka. Aga võib olla hoopis naisi? Lastetuid? Punkareid? Ateiste? Eks neid, kelle arvelt viha külvata, on küll ja veel.

Mind tõsiselt ehmatas roosa kleidi saaga. Mikk Pärnits, kelle julgeid tekste keelevähemuste kaitseks jagasid Näoraamatus sajad venelased, kaotas nende silmis igasuguse usalduse, sest nägi välja nägu homo.

Oleks ta tulnud roosiaeda karmoškaga, punases kosovorotkas (juhuks kui keegi ei tea, see on osa vene meeste rahvariidest – pikk pluus püstkraega ja asümmeetriliselt paiknevate nööpidega) ja pidanuks kõne vene vähemuse kaitseks, oleks temast saanud kangelane.

Aga vat see kleit… Keegi enam ei mõelnud selle peale, et teatud rõivaste kandmine on üks levinumaid solidaarsuse avaldamise viise. Pärnits muutus naeruväärseks, sest homode naeruvääristamine on Eesti ühiskonna norm. Ma kordan – teistsuguste inimeste naeruvääristamine on norm. Ja sellele survele alluvad ka poliitikud.

Üks võtab auhinna ära, teised viskuvad traditsioonilise pere kaitsele. Naljakas, et nende viimaste seas on inimesi, kelle pereelu korraldus on traditsioonist väga kauge. Sest mis on „traditsiooniline pere“?

Monogaamne heteroseksuaalne ja soovitavalt paljulapseline abielu. Kas endast pea 20 aastat noorema naisega teist korda abieluranda sõudnud Helme või vabaabielus lapse saanud Madison ikka iseloomustavad seda, mida kaitsevad?

Jah, iga pere on püha ning iga armastus on väärtus, ka Helme ja Madisoni oma. Aga kui teie enda pereelu pole see, mida te justkui kaitsete, siis taandub ju kogu asi sellele, kuidas keegi tehniliselt seksib. Ja see on haige.

Olen viie lapse ema ja kolmekordne vanaema ega pelga homosid. Mida ma pelgan, on nõiajaht, mille kohta vene keeles öeldakse – вам понравится, стоит начать. Ärme alusta.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga