Yana Toom: noorte töötus väheneb demograafilise olukorra tõttu

Euroopa Komisjon ja EL liikmesriigid lähenevad noorte töötusega võitlemise edukuse hindamisele lihtsustatult, jättes tähelepanuta, et mõnikord on „vähenemine“ tingitud demograafilisest olukorrast, s.h. noorte emigratsioonist, ütles Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Keskerakond) eile, 20. mail  Strasbourgis toimunud noortegarantii programmi teemalisel plenaardebatil.

“Eestis ja teistes riikides on noorte töötuse statistiline vähenemine sageli väljarände ja üldise noorte arvu vähenemise tagajärg. See tähendab, et potentsiaalsed töötud lihtsalt lahkuvad riigist. Niisugust tööhõive eest võitlemist ei saa küll edukaks nimetada,” ütles Toom.

“Meile räägitakse, et möödunud aasta alguses oli noorte töötuse tase meie riigis 17%, aasta lõpuks langes see aga 12%-ni. Milline edu! Aga kui nende arvude nihkumine on tingitud inimeste väljarändest, siis puudub põhjus rõõmustamiseks,“ nentis Toom.

Euroopa Parlamendi liige rõhutas, et Euroopa Komisjoni aruannetes puudub sageli teave haavatavamate elanikkonna rühmade kohta. “Sealjuures on näiteks Eestis töötuse tase eesti noorte seas 1,6 korda madalam kui venekeelsete noorte hulgas. Noorte seas vanuses 15 kuni 24 aastat on mitte-eestlasi 27%, nendest 21% on töötud,“ märkis Toom.

Toom kutsus Euroopa Komisjoni üles välja töötama täpseid kriteeriume programmi edukuse hindamiseks, samuti kasutama üksikasjalikku statistikat, milleta on võimatu toimuvast adekvaatset pilti saada.

“Praegust lähenemist võib nimetada “haigla keskmise temperatuuri mõõtmiseks“ – see on statistika, mis kuidagi ei aita meil välja selgita tõsiseid süsteemseid kitsaskohti. Nii programmi edukus üldiselt kui ka venekeelsete noorte olukord Eesti tööturul väärivad Euroopa Komisjoni erilist tähelepanu,” selgitas Toom.

Noortegarantii tähendab, et mittetöötavale ja mitteõppivale noorele inimesele tuleb nelja kuu jooksul peale õpingute lõpetamist või töötuna arvele võtmisest pakkuda kvaliteetset tööd või võimalust õpingute jätkamiseks. Vastavaid meetmeid toetatakse Euroliidu vahenditest. Yana Toomi sõnul on kahetsusväärne, et selle meetme tõhusus Eestis on ilmselt vähemärgatav, programmis osalejate hulgas on aga vähe inimesi, kes poleks arvel Töötukassas.

Yana Toomi kõne salvestus on kättesaadav Euroopa Parlamendi kodulehel.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga