Valgevene, Türgi, Hiina ja teised

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras tippkohtumise jätkamine, diplomaatia ja kohus.

Tippkohtumine jätkub. EL-i juhid leppisid eile lõpuks kokku Valgevene ametnike (kuid mitte Lukašenko enda) suhtes kehtestatud sanktsioonides ning ähvardasid ka Türgit sanktsioonidega, kui see ei tule  Euroopale vastu. Kusjuures sai Erdogan piitsa ja präänikut korraga  – Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen lubas Türgile “tolliliidu moderniseerimist” ja isegi viisarežiimi liberaliseerimist. Täna jätkus tippkohtumine kell 10:30 Eeesti aja järgi ning päevakavas on suhted Hiinaga ja strateegiline autonoomia. Macron puudub, tema esindajana esineb Merkel.

Me kaebame kohtusse! Von der Leyen teatas eile, et EL kaebab Ühendkuningriigi kohtusse seoses Suurbritannia parlamendiliikmete poolt vastuvõetud seadusega, mis lubab valitsusel rikkuda rahvusvahelisi lepinguid. Kõik loodavad, et kokkuleppeid ei rikuta ning nõude esitamise kord on pigem formaalne, kuid küsimus on siin pigem žesti tõhususes.

Kui demokraatia on müügil. Ungari juht Viktor Orban tegi ettepaneku anda EL-i riikidele õiguse mitte osaleda EL-i taastamisfondis (750 miljardit eurot) vastutasuks selle eest, et EL ei sekku tema riigi siseasjadesse – see tähendab, et keegi ei näitaks Orbanile kätte tema poolt õiguse ülimuslikkuse põhimõte rikkumise. Kusjuures ungarlased kaotavad sellega 6,25 miljardi euro eest toetusi.

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga