Vaidlused päästeaktsioonide pärast

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras koroonaviirusest tulenevad reaktsioonid majanduses.

Majanduslik vastus. Täna kogunevad virtuaalselt EL-i juhid arutamaks erinevaid majandusstrateegiaid võitluses koroonaviirusega. Üheksa riiki: Itaalia, Belgia, Prantsusmaa, Kreeka, Iirimaa, Luksemburg, Portugal, Sloveenia ja Hispaania soovivad lisaks Euroopa Stabiliseerimismehhanismi reservidele kasutada ka muid võimalusi, näiteks riiklikke võlakirju ja EL-i võlakirju väga suurtes summades. See üleskutse võib õhku haihtuda, sest 9 riiki 27-st riigist ei ole enamus. Teine grupp, sealhulgas Saksamaa, Austria ja Holland, soovivad, et hakataks riikidele väljastama nn. ennetavat krediiti 400 miljardi euro väärtuses Euroopa Stabilisatsioonifondi reservidest. Mainitud strateegial on omad miinused, sest laen on laen ja mitte kõik ei suudaks seda tagasi maksta, eriti lõunapoolsed riigid.

Piiritletud solidaarsus. Maailma liidrite valmisolek ühiseks tegutsemiseks on kaheldav. Nimelt ei suutnud kolmapäeval G7 riigid teha ühisavaldust, kuna ei suutnud kokkuleppida viiruse nimes. Näiteks nõuab USA, et koroonaviiruse nimeks saab Wuhani viirus. Samal ajal aitavad aga ülejäänud EL-i riigid siiski ka Itaaliat, kuid piiratud kujul. Näiteks andis Prantsusmaa itaallastele miljon meditsiinimaski, mida Macron kommenteeris sõnadega, et mitte vähem kui Hiina.

Ei mingit Strasbourgi. Vähemalt septembrini ei toimu Euroopa Parlamendi Strasbourg’i istungjärke, selle asemel toimuvad minisessioonid Brüsselis. Personali jaoks on kehtestatud erimeetmed: nad ei tohi lahkuda riigist, kus nad töötavad ja on kohustatud liikumistest informeerima oma ülemusi. Samad reeglid kehtivad ka suveperioodi kohta.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga