Ungari, Poola ja tõhus tööriist

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras epopöa järgmised peatükid.

Euroopa Parlament otsustab. Sel neljapäeval toimuval erakorralisel plenaaristungil annavad parlamendiliikmed hääletades oma hinnangu saavutatud kokkuleppele. Ja kõik ei pruugigi laabuda sujuvalt. Euroopa Parlamendi eelarvekomisjoni juht usub, et parlament ei saa nõustuda dokumendis pakutud rekordiliselt madalate kulude ülemmääradega – selle poolt hääletamine ja otsuse vastuvõtmine tähendaks loobumist EL-i strateegilisest autonoomiast ja pikaajalistest eesmärkidest. Ning Ülemkogult lahkunud Angela Merkel mainis kõiketeadval ilmel, et on oodata järgmisi keerulisi läbirääkimisi, seekord siis Euroopa Parlamendiga.

Võitjad või kaotajad? Juba kritiseeritakse Euroopa Komisjoni kokkuleppe saavutamiseks liiga kõrge hinna maksmise eest, kui leppest võeti välja õigusriigi põhimõtete järgimine kui üks raha saamise eeldusi. Ursula von der Leyen ei nõustu täies mahus selle väitega. Kuid Ungari ja Poola riigijuhid lahkusid Ülemkogult täielikus veendumuses, et teoreetiliselt oleks võimalik nende riike küll sanktsioneerida, kuid praktikas siiski mitte – karistamiseks oleks vaja Euroopa Ülemkogu ühehäälset otsust, mida ilmselgelt ei saavutata. Ent von der Leyen lubab õigusriigi kaitseks mingit toimivat meedet kasutada, millest saaks väga tõhus tööriist. Palju sõltub muidugi ka üsna ebamäärasest lepinguteksti tõlgendamisest.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga