Ungari ja Holland versus ülejäänud

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras ähvardused Ungarist ja koroonaotsused.

Ungari ähvardab. Ungari peaminister Viktor Orbán on andnud avalikult teada, et vetostab eelarve vastuvõtmise, kui koos eelarvega tulevad arutlusele ka õigusriigi põhimõtted (mida paljude sõnul Ungaris enam ei ole). Teisipäeval leidis Orbán endale mõttekaaslase Portugalist pärit kolleegi näol, kes pärast Budapestis toimunud kohtumist kuulutas, et Euroopa eelarvet ja õigusriigi põhimõtteid pole võimalik koos arutada – sest viimane ei ole müüdav. Eelarvele on ohuks ka Hollandi seisukoht, kus peaminister Rutte nõuab jätkuvalt, et otsust ei tuleks vastu võtta mitte enamushäältega vaid otsus peaks tulema siiski konsensuse alusel.

Teiseks laineks. Täna võtab Euroopa Komisjon vastu dokumendi, tänu millele võivad viirusevastased mobiilirakendused töötada kogu EL-i territooriumil. Need rakendused on juba kasutusel 10 liikmesriigis ja rakenduvad veel lisaks 11 riigis. Ning sel kolmapäeval otsustasid Brüsselis viibivad EL-i saadikud kustutada Serbia ja Montenegro kolmandate riikide nimekirjast, kellede jaoks on EL-i piirid avatud, põhjuseks koroonaviiruse tõsine levik neis maades. Ja loomulikult ei kuulu juba pikka aega sellesse nimekirja USA.

Mitte ainult viirusest. Kümme EL-i riiki, kuid mitte Eesti, nõudsid EL-i välisasjade kõrgelt esindajalt, Josep Borrellilt, et ta tutvustaks lõpuks ometi juba 15. mail välisministeeriumile lubatud analüüsi tulemusi, teemal: milline peaks olema EL-i seisukoht ja käitumine, kui Iisrael lisab okupeeritud Palestiina territooriumi osad lõplikult enda riigi koosseisu.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga