Tervishoiuliit

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras liikumine ühtsema EL-i poole.

Esimene pääsuke. Neljapäeval teatas Euroopa Komisjoni asepresident Margaritis Schinas kavandatavast programmist EL-i tervishoiuvaldkonna parandamiseks, eelarvega 9,4 miljardit eurot. See on esimene samm tervishoiuliidu poole, milles kehtestataks ühtsed standardid antud valdkonnas ja kõigi EL-i riikide jaoks. Scheinase väitel on EL-i aluslepingu muutmisest veel vara rääkida, kuid arvestades Prantsusmaa ja Saksamaa seisukohti, ning Merkeli märkust, et kõik on võimalik, ei saa seda ka välistada. Endise euroametniku sõnul oli EL palju paremini valmis koroonaviiruste sarnasteks kriisideks veel isegi 5-10 aastat tagasi, kuid järgnev säästurežiim sundis liitu oma reserve vähendama ja selle probleemiga nüüd ka maadeldakse.

Rootsi kurvad rekordid. Viimase nädala jooksul on Rootsis surnud koronaviirusesse elanikke rohkem kui üheski teises riigis (!) – andmed antud siis miljoni elaniku kohta. Mustas edetabelis on Euroopa riikidest neljas Suurbritannia ja üheksas on Belgia.

Ja võitlus jätkub. Täna kohtuvad EL-i välisministrid ning tõenäoliselt on arutluse all uued sanktsioonid, millega Trumpi Pekingit ähvaradab. Järgmine ajajärk kaubandussõjas võib meid tabada üllatusena ning Brüsseli ajalehe Politico andmetel ei võeta arutluse alla Hiina vastaseid sanktsioone seoses Hongkongi sündmustega – EL-i suhted Hiinaga on selleks liiga tähtsad. Lisaks valmistatakse juba ette Euroopa-Hiina ühist tippkohtumist – see oli planeeritud märtsisse, kuid arusaadavatel põhjustel lükati edasi selle aasta 14. septembrisse. Enne seda, 22. juunil, kohtub Hiina RV peaminister Li Keqiang videosilla vahendusel Ursula von der Laiyeni ja Charles Micheliga.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga