Tants juustukatla ümber

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras kaubandus ja koroona.

Nad ju valetavad! Nädalavahetusel toimunud koroonaskeptikute meeleavaldus ajas Saksamaa võimud tõsiselt ärevusse, mille tulemusena pöördus rahva poole president Frank-Walter Steinmeier, kes tavaliselt selliste avaldustega ei esine. Brüsseli ajalehe Poltico andmetel on nn. võimude valetamist uskuvate skeptikute ridades väga erinevaid inimesi: fooliumkübaraid kandvatest vandenõuteoreetikutest kuni vabameelseteni, neonatsidest kuni LGBT-aktivistideni, klubide avanemist ootavatest pidutsejatest kuni eakate inimesteni, kes kuulutavad just nüüd enda vabaduse tunni saabumist. Ning mingist sotsiaalsest distantsi hoidmisest ei olnud sel meeleavaldusel juttugi – nii, et võib vist oodata uut koroonaviiruse puhangut.

Küpros vs. Kanada. EL-i ja Kanada vahel sõlmitud kaubandusleping (CETA) on Küprose halloumi juustusordi (valmistatud kitse- ja lambapiimast) tõttu läbikukkumise ohus – nädalavahetusel hääletas Küprose parlament CETA ratifitseerimise vastu, olles veendunud, et leping seab ohtu just selle tootega kauplemise tuleviku. Brüssel tegi kõik selleks, et üksainus EL-i riik ei saaks seda lepingut tühistada: vaatamata Küprose negatiivsele hääletusele saab CETA siiski tõeks, välja arvatud muidugi juhul, kui Küpros teatab EL-ile ametlikult oma täielikust vastuseisust antud dokumendile. Kuid ajalehe Politico andmetel Küpros seda ei tee, sest EL on siiski riigi ainus tugi vastasseisus Türgiga. Kuid suureks probleemiks võivad osutuda CETA poolsed väidetavad piirangud ka teiste toiduainetega kauplemisel, näiteks Itaaliast pärit Parmesaniga. Ja kui ka Itaalia hääletab CETA vastu, ei pruugi EL-il Kanadaga kaubanduslepingut tulevikus ollagi.

Valmistugem kokkuleppeta Brexitiks. Suurbritannia ametivõimud on veendumusel, et olukorras, kus EL ja Suurbritannia ei jõua kokkuleppele, ja sinna see rada vist viib, võib kaos riigipiiril kesta ligi pool aastat. Ning EL-ist saabuvatest kaupadest ilmajäämise hirmus, on Britid tühistanud EL-i kaupadele kohaldatava tollikontrolli, seda siis alates järgmise aasta algusest. Kuid vastupidiseid leevendusi ei tule – EL ei võta vastu Suurbritanniast pärit kaupu. EL-i peamine Brexiti-läbirääkija Michel Barnier hoiatab kõiki sõbralikult Twitteris: «Ettevõtted ja kodanikud peaksid olema valmis muutusteks.»

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga