Süsteem, mis võib üle kuumeneda

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest.Täna on päevakorras Ungari, kohtud, koroonaviirus ja Trumpi järv.

Õiguse ülimuslikkuse põhimõte, taas. Euroopa Parlament nõuab: kui riik rikub demokraatlikke norme, peaks ta saama Euroopa eelarvest vähem raha. Kuni õiguse ülimuslikkuse põhimõte pole lisatud Euroopa eelarvesse ja eurosaadikud ei kiida seda heaks – selline kokkulepe on EPP konservatiivide, sotsiaaldemokraatide, Renew Europe liberaalide ja roheliste fraktsioonide vahel võimatu. Euroopa Nõukogu pakutud skeem on pigem korruptsioonivastasest võitlusest kui õiguse ülimuslikkuse põhimõttest ja Euroopa Parlament pole sellega nõus. Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová hoiatab, et usaldamatus Euroopa pealinnade vahel kasvab ja “süsteem võib üle kuumeneda”.

Soros ja pealtkuulamine. Samal ajal Euroopa Kohus kuulutab täna välja otsuse ühe õiguse ülimuslikkuse põhimõte juhtumi kohta ja teeb kindlaks, kas Ungari rikkus EL-i direktiive, andes välja seaduse, mis tegi Kesk-Euroopa Ülikooli tegutsemise võimatuks. Selle asutas ja rahastas George Soros, kes Viktor Orbánile pehmelt öeldes ei meeldi. Kuid isegi kui otsus ei ole Ungari kasuks, ei naase ülikool tõenäoliselt Viinist Budapesti, kuhu ta kolis 2019. aastal. Teine Euroopa Kohtu tänane otsus puudutab seda, kas eriteenistused saavad telefonivestlusi vabalt pealt kuulata ja kodanike sotsiaalvõrgustikke vaadata. Eeldatakse, et vastus saab olema eitav.

Mõni protsent. Täna võtavad EL-i rahandusministrid vastu otsuse, mis lubab riikidel kulutada 2021. aastal Euroopa taastamisfondist mitte 7%, vaid 10% oma osast. Nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, need kolm protsenti paraku ilma ei tee.

Balkani investeeringud. Täna peab Euroopa Komisjon välja kuulutama miljardite eurode väärtuses investeerimispaketi Albaania, Bosnia, Kosovo, Montenegro, Põhja-Makedoonia ja Serbia jaoks, et nende riikide energeetika ja infrastruktuur võimaldaksid neil lähitulevikus EL-iga ühineda. Samal ajal Kosovo Gazivode järv on ümber nimetatud Trumpi järveks, millega kohalikud pole pehmelt öeldes rahul.

Eneseisolatsioon. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen läbis pärast kokkupuudet COVID-i haigega testi, sai negatiivse tulemuse, kuid siiski jäi teisipäeva õhtuni isoleerituks – tühistas kavandatud Kreeka reisi ning ei kohtu ka Ukraina presidendiga.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga