Solidaarsuse mitu nägu

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras saksakeelne vastumeelsus eelarvele ja brittide vastumeelsus kokkuleppele.

Saksakeelsed liitlased. Saksa kantsler Angela Merkel ja Austria kantsler Sebastian Kurtz teatasid ühisotsuse oma riikide seisukohtadest seoses Euroopa Liidu eelarvega aastateks 2021-2027. Mõlemad riigid annavad eelarvesse rohkem, kui sealt tagasi saavad ning rahulolematus nendelt häbitu raha lüpsmise pärast sunnib koostööle vastumeetmete kasutamiseks. Kurz on ähvardanud vetostada EL-i eelarve, kui EL eirab Austria huve.

EL siiski laieneb?  Eile Albaania pealinnas Tiranas viibinud Euroopa Parlamendi president David Sassoli kinnitas sealsele valitsusele, et Albaania liitumine ELiga on plaan „A“ ja muid plaane ei eksisteeri.  Albaanial on vaja ainult läbi viia kõik vajalikud reformid. Ajaleht Politico kirjutab ühe Euroopa diplomaadi naljast, et Albaania eelistaks saada siiski üheks USA osariigiks, mis ilmvõimatu, ja vaid seepärast ühineb EL-iga.

Veel eile olime me koos. EL pakub Ühendkuningriigile absoluutset vabakaubandust  ilma kvootide ja tollimaksudeta eeldusel, et britid lepivad kahe tingimusega: ühistes standardites ja kalanduskokkuleppes, mis tagaks EL-ile õiguse kalastada Briti vetes. Kuid britid väidavad, et nad on valmis vaid erinormideta lepinguks, nii nagu on sõlmitud lepingus EL ja Kanada vahel, saamata aru, et Kanada on kaugel ja kaubavahetuse maht on täiesti erinevates suurustees. Brittide ähvardusel, et kui ei nõustuta eelnevate tingimustega, saab olema riikide vahel selline leping selline nagu EL sõlmis Austraaliaga.  Kuid EL-il pole Austraaliaga vastavasisulist lepingut, ehkki Austraalia poolne valmisolek lepingu sõlmimiseks on olemas… Arvatavasti oli Johnson nõunike poolt halvasti informeeritud.

Briti ajakirjanikud streigivad. Pole küll Euroopa uudised, aga see eest ilmekad: niipea kui Suurbritannia EL-ist lahkus, hakkasid seal toimuma hämmastavad asjad. Eile pidi Londonis, aadressil Downing Street 10, toimuma peaministri briifing. Briifingule saabunud ajakirjanikud jaotati kahte rühma, millest esimene kutsuti sisse ja teistel soovitati lahkuda. Seejärel lahkusid ka sissekutsutud ajakirjanikud… Hea näide ajakirjanike solidaarsusest.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga