Seitse ja pool protsenti

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Merkel Brüsselis ja uus majandusprognoos.

Daami visiit. Tänasel pärastlõunal esineb Angela Merkel Brüsselis Euroopa Parlamendi liikmetele teemaga prioriteedid Saksamaa eesistumise ajal. Esimeseks prioriteediks on ja jääb EL-i eelarve koos majanduse taastamise fondiga. Ning kui üldse keegi, siis ainult Merkel võibki olla kõigi osapoolte lepitaja.

EL languse teel. Euroopa Komisjon uuendas oma majandusprognoosi, jõudes järeldusele, et eurotsooni majandus langeb sel aastal 8,75% ja järgmise aasta tõusuprognoosiks on vaid 6%. See on märk pikaaegsest kriisist toibumisest ja sedagi juhul, kui sügisel ei oota meid ees uus koroonaviiruse laine. Parimad majandusenäitajad on Poolal, kus majandus kahaneb vaid 4,6%. Kuid nagu Brüsseli ajaleht Politico märgib, on sel prognoosil siiski negatiivne mõju Poolale, et saada 750 miljardilisest rahakatlast soovitud koguses subsiidiume.

Ja samal ajal Eestis? Majandusprognoosi koostajate sõnul langes Eesti SKP plaanitust rohkem juba selle aasta I kvartalis. Ja seda mitte epideemia seoses vaid sisemiste tegurite, sh ka energiasektori madala tootlikkuse, tõttu. Registreeritud töötuse määr oli juuni lõpus ligi 8% (aasta tagasi vaid 4,7%), kuigi mais ja juunis selle näitaja kasv aeglustus. Siin oli oma positiivne mõju ka osalise palga hüvitamise skeemidel. Eesti selle aasta SKP võib langeda 7,5%, samas kui järgmisel aastal on prognoos taastumiseks juba 6%. Inflatsioon on jõudnud peaaegu nulli – sel aastal on 0,3%, kuigi järgmisel aastal võivad hinnad keskmiselt tõusta umbes 2%.

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga