Seesama päev

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras EL-i saatus.

Reede, seitsmeteistkümnes. Täna algas Brüsselis EL-i tippkohtumine, mida muutmoodi, kui saatuslikuks nimetada ei saa: liidrid hakkavad otsustama Euroopa eelarve saatust seitsmeks aastaks ning EL-i 750-miljardi eurose taastusfondi saatust, millest (Merkeli ja Macroni plaani järgi) 500 miljardit peavad olema välja jagatud riikidele toetustena ja 250 miljardit – laenudena, kusjuures eeldatakse, et EL võtab laenu föderaalsel tasandil, Euroopa Komisjoni, mitte konkreetsete riikide nimel.

Erakorralised asjaolud. Pandeemiat pole keegi tühistanud, nii et tippkohtumine toimub eritingimustes: läbirääkimiste saali lubatakse ainult liidrid (tavaliselt koos nendega tulevad ka nõunikud), istuvad nad teineteisest üsna kaugel ja nende saatjaskond koosneb maksimaalselt kuuest inimesest (tavaliselt kuni 19). Teisisõnu eelis on neil liidritel, kes teavad midagi ise, ei looda enda nõunike peale. Muidugi ei lubatud tippkohtumisele ajakirjanike. Kolme juhti saab õnnitleda: Saksamaa Liidukantsleril ja Portugali peaministril on täna sünnipäev ja Taani peaminister abiellus kolmapäeval.

Holland on pessimistlik. Madalmaade peaminister Mark Rutte, kes alati oli toetuste vastu, ütles tippkohtumise eel, et edu tõenäosus on alla 50%, ja et muu hulgas ühte paketti Euroopa eelarvega peab mahtuma ka seaduse ülemvõimu põhimõte: seda mitte järgivad riigid saavad vähem raha. Kui Rutte hakkab oma tahtmist peale pressima vähemalt selles, edu tõenäosus on tõesti väike – Ungari ja Poola hakkavad raevukalt vastu.

Eesti on optimistlik. Eesti peaminister Jüri Ratas ütles tippkohtumise eel, et Micheli poolt pakutud pakett on hea, kuid kõikidel riikidel tuleb minna kompromissidele; nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, Ratas, on tunda, kavatseb tõstatada küsimuse toetuste tasandamisest farmerite jaoks.

Millega see kõik lõpeb? Keegi ei tea, EL-i liidrid sh. Võimalik, et EL-i saatus otsustub esmaspäevaks – või siis isegi hiljem.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga