Reede 13 ja Euroopa

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras koroonaviirus, ei muud.

Standartne õudusunenägu. Suletud on lasteaiad, koolid ja ülikoolid, ka muuseumid, restoranid, kohvikud, baarid ja klubid. Suletud on ka kõik poed, erandiks  vaid toidupoed ja apteegid. Kõigil, kel on võimalus jääda koju, soovitatakse seda pikemas perioodis ka teha, eriti eakad inimesed. Mõne erinevusega rakendatakse seda stsenaariumi hetkel terves Euroopas ning Eestigi ei ole erand. Ja kui kaua see kõik kesta võib ei oska keegi öelda, sest pandeemia arengut on võimatu ette ennustada. Ei ole välistatud, et paljud riigid järgivad Itaalia eeskuju ja kehtestavad elanikele kodudesse jäämise kohustuse, mis keelab ilma tungiva vajaduseta tänavatel liikumise.

Aga majandus? Euroopa Keskpank otsustas mitte rakendada konkreetseid meetmeid ja lükata vastutus EL-i liikmesriikide valitsuste õlgadele. Ehk kõik sõltub nüüd iga konkreetse riigi valitsuse otsustest. Itaalia peaminister Giuseppe Konte on maruvihane ja tema sõnul on EKP ebaadekvaatne. Täna pärastlõunal, kella kahe paiku, räägib Ursula von der Leyen Euroopa Komisjoni tegevuskavast, juttu tuleb ka koroonaviiruse vastu võitlemise investeeringutest. Pildil on maailma turgude eilne seis.

Koroonaviirus vs. Euroopa Liit. Kuus nakatunut Euroopa Komisjonis, kolm Euroopa Ülemkogus ja vaid üks Euroopa Parlamendis, sest parlament võttis esimesena kasutusele väga karmid levikut takistavad meetmed. Brexiti kõnelused kolisid internetti. Pühapäevaks on plaanitud Prantsusmaal kohalike valimiste esimene voor, toimuma peaks see ligi 30 tuhandes asunduses. Ajaleht Politico andmetel on viirusest võitnud ainult Itaalia parmesanitootjad. Nimelt EL on selle juustu tootmiseks kehtestanud ranged reeglid, kuid koroonaviiruse tõttu on neid võimatu täita. Ja Itaalia andis loa parmesani toota juustumeistritele sobival viisil.

“Hea tahte koalitsioon.” Saksamaa, Prantsusmaa, Soome, Portugal ja Luksemburg otsustasid Kreeka laagritest vastu võtta 1500 pagulaslast. Suure tõenäosusega ühinevad koalitsiooniga ka Bulgaaria, Iirimaa ja Horvaatia.

Präänik põgenikele. Euroopa Liit otsustas maksta 2000 eurot inimese kohta neile 5000 põgenikule Kreeka laagrites, kes vabatahtlikult naasevad oma kodumaale. Pakkumine kehtib ainult neile, kes saabusid  EL-i enne 1. jaanuari. Pakkumine kehtib täpselt üks kuu. Kes ees, see mees!

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga