Raha ja seadus

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras õigusriik, eelarve hüvitis ja korporatsioonide maksustamine.

Õigusriigi põhimõtteid loetakse sügisel. Poola soovib, et Euroopa tippkohtumisel saavutatud kompromissi õigusriigi põhimõtete osas, tuleks tõlgendada viisil, mis tagab Euroopa Ülemkogule ainuotsustusõiguse olukordades, kus on alust õigusriigi põhimõtete rikkumiste kahtlusteks. Selgelt väljaöelduna ei ähvardaks siis Poolat miski, sest Euroopa Ülemkogu võtaks sellise otsuse vastu konsensuse alusel ning kui kasvõi üks riik on vastu – siis rikkumise otsust ei tule. Kuid Euroopa Ülemkogu juhataja Charles Michel´i arvates ei ole veel konkreetsed menetlusküsimused kindlad. Samal ajal on aga Saksamaa andnud lubaduse, et võtab õigusriigi põhimõtete klausli kasutusele juba sügisel.

Garanteeritud hüvitis. Euroopa tippkohtumisel soovisid Taani ja Rootsi hüvitist, seda siis oma nõustumise eest Euroopa eelarve ja taastamisfondiga. Hüvitise suuruse määrajaks oleks konkreetne iga-aastane inflatsiooniprotsent. Nüüd on nad muutnud oma nõudmisi ja tahavad saada hüvitist, mis oleks arvutatud mitte reaalse aastase inflatsioonimäära alusel vaid et see oleks fikseeritud number ehk 2% aastas. Selline soov võib neile riikidele aga tulevikus siiski kahjulik olla, kui reaalselt ületaks inflatsioon aastas 2% piiri.

Globaalsed maksud. Brüsseli ajaleht Politico annab teada, et soov Euroopas maksustada sellised tehnoloogiahiiud nagu Google, näib olevat juba eos läbikukkunud, ja seda vaatamata Saksamaa ja (eriti) Prantsusmaa toetuse olemasolul. Tehnoloogiahiiud on ju enamasti Ameerikast ja USA ähvardas tõsta sisseveo makse siis ka Euroopa kaupadele. Ja Prantsusmaa, kes otsustas juba ühepoolselt kehtestada maksud tehnoloogiahiidudele, loobus sellest mõttest aasta lõpuni, sest USA ähvardas seejärel kehtestada tollimaksud ka Prantsuse veinidele. Antud teema on arutlusel ka Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO), kus kaalukausil on erinevaid lähenemised: esiteks on tehnoloogiahiidude maksustamine kasumi tekkimise sihtriigis, mille vastu on Ameerika Ühendriigid, ning teisena on arutlusel ülemaailmselt ettevõtetele tulumaksu alammäära kehtestamine.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga