Raha ja eriarvamused

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras koroonaviirus ja rutiiniks muutumine.

Euroopa eelarve kui balsam haavale. Oma intevjuus, Brüsseli ajalehele Politico, ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, et EL-i seitsme aastane eelarve on peamine vahend koroonaviirusest tingitud tagajärgedega tegelemiseks. Kolmandik euro eelarvest ongi need vahendid, mis on mõeldud rikaste ja vaeste riikide vaheliste erinevuste tasandamiseks. Pärast epideemiat elavdavad oma majandust nii USA kui ka Hiina, tehes seda koordineeritult ja kiiresti, nii et peab kiirustama ka EL- is, kus ühistegevus on märksa kehvemal tasemel.

Macron versus Merkel. Itaalia, Hispaania, Prantsusmaa ning veel kuus riiki nõuavad Euroopa võlakirjade emiteerimist – see on majanduse taastumise rahastamine ühtlaselt kõikidele liikmesriikidele jaotatud võlgade alusel. Seda ettepanekut toetatakse eriti Itaalias ja Hispaanias, kus on koronaviiruse tõttu juba väga suured kahjud. Holland, Saksamaa ja mitmed teised riigid on selle ettepaneku vastu. Arutelu jätkub ja itaallastes hakkab pead tõstma euroskeptitsism.

Millega tegeleb EL? Vastab Euroopa Komisjoni asepresident Margaritis Schinas: “Koordineerime piiridel rakendatavaid erimeetmeid, toetame kodanike naasmist kodumaale, algatame projekte meditsiiniseadmete ühistarneteks, tagame ühisturul oluliste kaupade liikumise, loome seninägematud rahalised toetused ja oleme juba nõrgendanud siiani kehtinud rangeid nõudeid riikide poolt panustatud rahaliste abide osas oma riigi majanduse subsideerimiseks. ”

Viirus viiruseks, aga võitlus nõuab oma. Ajaleht Politico on saanud kirja, milles mitmed Euroopa Parlamendi liikmed kutsuvad Euroopa Komisjoni üles võitlema nüüd Venemaalt ja Hiinast tuleva propagandaga. Kirja ei ole allkirjastanud mitte ükski Eestist pärit europarlamentäär.

Siiski poliitika. Poolas keeldub valitsev partei edasi lükkama 10. maiks kavandatud presidendivalimisi.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga