Poliitilise liiduna

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras EL-i taastamine ja Merkeli vihjed.

Taastamismeetmed. Brüsselis toimuval Euroopa Parlamendi plenaaristungil esitas Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen koostatud dokumendi pealkirjaga Recovery Instrument ehk Taastamismeetmed. Teemaks on esimene taastumise aasta pärast koroonaviiruse epideemiat, märkides ära ka EL-i eelarveprogrammide kaudu võimaldatavad investeeringuplaanid. Meetmed on kättesaadavad ja sobilikud kõigile, kuid eriti enim kannatanud riikidele Lõuna-Euroopas.

Merkeli vihjed. Sel kolmapäeval Bundestagis peetud kõnes kordas Saksamaa liidukantsler Merkel mõtteid, mida oli eelnevalt välja ütlenud Jacques Delors, kes oli Euroopa Komisjoni juht aastatel 1985–1995 ja valmistas ette euro kasutuselevõttu: „Valuuliidust jääb alati väheks, me vajame ka poliitilist liitu … Ning mida tugevam on liit, seda kindlamalt saame ühtse Euroopana vastu minna epideemiatele ja seda kindlamalt suudab Euroopa Keskpank oma ülesandeid täita.” Seega ei kiida Merkel heaks Saksamaa konstitutsioonikohtu poolt tehtud otsust. Samas kõnes andis Merkel teada tõendite olemasolu kohta, et 2015. aastal Saksamaa parlamendi vastu toimepandud agressiivse küberrünnaku korraldajaks oli Venemaa.

Euroopa protektsionism. Brüsseli ajaleht Politico sai koopia Ursula von der Leyenile saadetud kirjast, kus üheksa endist EL-i bürokraati (eurokraati) tegid üleskutse kaitsta liikmesriikide majandust üle-euroopalisel tasandil. Vaid Euroopa Komisjon suudab ohjeldada erinevate riikide tsentrifugaaljõude ja isekaid suundumusi ning on vajadus teha midagigi Euroopa majanduse välisturgudest sõltumatuse tagamiseks. “Kuidas on võimalik, et EL-is vajaminevatest ravimitest ja meditsiiniseadmetest tulevad 80% Hiinast ja Indiast – nii on ju ohtu seatud tuhandete inimeste elu,” kirjutavad eurokraadid.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga