Poliitika, epidemioloogia ja keemia

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras haruldased metallid ja keemiarelvad.

Euroopa Komisjon. Brüsseli ajalehe Politico andmetel oli Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen eilseks kokku kutsunud kõik volinikud (välja arvatud need, kellel on terviseprobleeme või kes on kohustuslikus karantiinis) ja töötati lähituleviku plaanidega. Von der Leyeni pakutud sihte ei vaidlustanud keegi, isegi Poola ja Ungari esindajad mitte, nagu märgib ajaleht Politico.

Haruldased metallid. Haruldaste materjalide nimekirja, mille järele eeldatakse Euroopas järsku nõudluse kasvu, lisati ka liitium: keskkonnasäästlikumaks muutumisel ja majanduse digitaliseerimise tulemusel vajatakse aastaks 2030 juba 18 korda rohkem liitiumi ja 2050. aastaks on nõudluse kasv tõstnud selle numbri 60 kordseks. Sama ka toimub ka koobalti nõudlusega, et aastaks 2050 vajatakse 15 korda rohkem koobaltit. EL kavatseb kasutusele võtta oma reservid, kuid ilmselt ei saada hakkama ka impordita.

Sõit Strasbourgi? Euroopa Parlamendi septembrikuine istungjärk peaks toimuma Prantsusmaal Strasbourgis – seda eeldavad EL-i lepingud ning see on kehtiv reegel. Kuid probleemiks on Brüsseli asetsemine punases ohutsoonis ja Strasbourg vähem ohtlikus piirkonnas ehk oranžis. Kas tasub sinna saata seitset sadat parlamendiliiget ning tuhandeid Euroopa Parlamendi assistente ja töötajaid, riskides nii nakatada Strasbourgi elanikke? Otsus tehakse järgmisel nädalal, kuid on võimalik, et Prantsusmaa ise otsustab Brüsseli inimesi oma territooriumile mitte lubada.

Valgevenele 13 miljonit. Poola võimud on välja töötanud plaani “Solidaarsus Valgevenega”, mis sisaldab abi haavatud ja vigastatud meeleavaldajatele, ülikoolidest välja aetud üliõpilastele ja teadlastele ning sõltumatus meedias töötajatele ja vabaühendustesse kuuluvatele isikutele – abi on 13 miljoni euro väärtuses. Lisaks saavad ametivõimude käe läbi kannatanud külastada viisavabalt Poolat ja seal ka tööd leida. EL eraldas selliseks abiks 3 miljonit eurot.

Navalnõi ja Novitšok. Angela Merkeli sõnul on Venemaa opositsiooniliidri vastu toime pandud kuritegu vaieldamatult tõestatud ja nüüd ootab maailm vastuseid, mida vaid Moskva saab anda. Von der Leyen säutsus Twitteris, et kurjategijaid tuleb karistada ja EL-i välisasjade kõrge esindaja lisas omalt poolt: “Keemiarelvade kasutamine on täiesti vastuvõetamatu ja rikub rahvusvahelist õigust.”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga