Piirid avatakse, kuid osaliselt

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras piirid ja rahvusvaheline poliitika.

Piiriküsimus. EL-i riigid avavad järjest enam oma piire ning realiseerub soovide ja võimaluste väljakujunev suhe: restoranimõnudest ilma jäävad belglased võivad neid nautima sõita Prantsusmaale. Samas on Itaalia nüüdsest avatud kõigile EL-i turistidele, kuid riigid on keelanud oma elanikel sinna reisimast. “Nad kohtlevad meid kui pidalitõbiste kolooniat,” kurdab Itaalia välisministeeriumi juht.

Hinnang Trampile. Euroopa Parlamendi asepresident Katarina Barley säutsus Twitteris, et Trump viib riigi kodusõjani. EL-i välisasjade kõrge esindaja Josep Borrell on oma hinnangutes diplomaatilisem ja eeldab väljendit pingete eskaleerimine. Samas võib meenutada Belgias ja Prantsusmaal toimunut, kus politsei tappis vähemuste esindajad ning toimunu jäi avalikusele peaaegu märkamatuks.

Venemaa ei naase? Teisipäeval avaldas Josep Borrell EL-i negatiivse seisukoha Venemaa naasmisele G7 hulka – seega ei saa olema G8-t. Eelnevalt on britid sama väljendanud, reageerides Trumpi avaldustele, kui USA soovis kutsuda Venemaa septembris toimuvale G7 tippkohtumisele. Tippkohtumist korraldaval riigil on siiski vabad käed kutsuda osalema kõiki külalisi, keda ta soovib. Hoopis teine teema on tippkohtumisel täisliikmena osalemine. Vaidluse lõpetas Venemaa ÜRO suursaadiku asetäitja Dmitri Poljanski imestades, et kõik vaidlejad unustasid venelastelt küsida, kas Venemaa üldsegi soovib naasta sellesse seltskonda.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga